Trabzon'da Koreli Yunus Emre büstü!

Trabzon'da Koreli Yunus Emre büstü!
Trabzon'da Koreli Yunus Emre büstü!
Trabzon'da bir parkta yer alan ve tanıtım yazısında mutasavvuf şair Yunus Emre'ye ait olduğu belirtilen büst hakkında ilginç bir iddia gündeme geldi


Meğer büst, Yunus Emre’ye değil, ‘Koreli bir düşünüre’ aitmiş. İçindeki kafeye çoğunlukla üniversitelilerin gittiği Ganita Parkı’ndaki büstte Yunus Emre Türkçe-İngilizce olarak tanıtılıyor.
Anadolu Ajansı’nın haberine göre, büstü, paraların üzerine de basılan bildik, alışıldık Yunus Emre resmine benzetemeyen Trabzonlular, düşünüp taşınıp onun Koreli olduğuna karar vermiş. Bugünlerde Trabzon’da pek popüler olan bir iddiaya göre vaktiyle Ganita’ya konulmak üzere Yunus Emre büstü sipariş edilmiş. Sonra fikir değiştirilerek, Yunus Emre yerine ‘Koreli bir düşünür’ün parka yerleştirilmesine karar verilmiş. Ancak önceden hazırlanan Yunus Emre’ye ait yazıların olduğu kaideye konulmuş.
Parkın daimi sakini olan talebeler başı açık, uzun sakallı ve çekik gözlü bu heykelin Koreli drüşünüre ait olduğuna emin. Trabzon Belediyesi Kültür Müdürlüğü’nün açıklaması ise şöyle: “Yeni göreve geldik, konu hakkında bilgimiz yok!” Konuyla ilgili görüşüne başvurulan heykeltıraş Metin Yurdanur ise durumu şöyle açıkladı: “Yunus Emre’nin bir imgesi var kafasında. Örneğin derviş Yunus’un başında bir sarık vardır... Sanatçının yorumuna saygı duymak gerekir ama insanların belleğinde oluşan imgeyi yıkmamakta yarar var. Mesela Nasrettin Hoca’nın sevimli, tonton, babacan bir imgesi var onu huysuz ihtiyar yapamazsınız.” (Kültür Sanat)