Trabzon'da tehlikeli gerginlik

Trabzon'da tehlikeli gerginlik
Trabzon'da tehlikeli gerginlik
Trabzon'da Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) İl Başkanlığı açacağı ve tabelasını asacağı söylentisi ortalığı karıştırdı.

RADİKAL- Trabzon'da Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) İl Başkanlığı açacağı ve tabelasını asacağı söylentisi ortalığı karıştırdı.

Meydan Parkı'nda toplanan ve basın açıklaması yapan 500 kişilik grup, daha sonra HDP İl Başkanlığı'nın bulunduğu ileri sürülen binanın önüne gitti. Polisin önlem aldığı binanın önünde bir süre slogan atan grup, daha sonra dağıldı.Trabzon'da örgütlendiğini açıklayan HDP'nin, il başkanlığını açarak tabelasını asacağı söylentisi üzerine bir grup Meydan Parkı'nda basın açıklaması yaptı. Yaklaşık 500 kişilik grup önce terör örgütü lideri Abdullah Öcalan ve PKK aleyhine sloganlar attı. Ardından İstiklal Marşı okudu. Dün öldürülen Ege Üniversitesi Ülkü Ocakları Sorumlusu Fırat Yılmaz Çakıroğlu için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunan grup adına basın açıklaması okuyan Mehmet Fındıkçı, şunları söyledi: "HDP heyetine çağrıda bulunmak istiyorum. Trabzon ilini siz bilmiyor ya da bilerek burada kaos çıkarmak ve provoke etmek için geliyorsunuz. Bu il hiçbir zaman ayrılıkçılara ve ihanet odaklarına ev sahipliği yapmamıştır. Kürt halkı ve Türk halkı ezelden beri kardeştir. Trabzon ve Diyarbakır futbolda birbirlerine destek olmuştur. Fakat ayrılıkçı Kürt hareketi bu topraklarla hiçbir zaman barınamamıştır. PKK'nın siyasal uzantısı ve Apo denen bebek katilinin maşalarını bu topraklar kabullenmeyeceği gibi sizin gibi devşirmelerin de bu ilde istenmeyeceğinden haberiniz olsun. Saygıdeğer devlet büyüklerim; BDP uzantısı HDP ya hafıza kaybına uğramış, ya da şehrin yapısını gerçekten bilmemektedir. Bu şahıslara siz devlet terbiyesi içinde Trabzon'un neresi olduğunu anlatın. Trabzon'u birileri karıştırmak istiyor ve karanlık yıllara geri getirme hevesini içinde barındırıyorsa onlar da şunu bilmeli; bu topraklar ayrılıkçılara emellerini yaşatmayacak kadar kutsal, ahlak ve maneviyatında vatan sevgisini ebediyen taşıyan nesillere emanettir. Size son kez çağrımızdır. Gerçekten barış ve demokrasi istiyorsanız Trabzon İl Başkanlığını açmayınız. Trabzon'daki maşalarınızı geri çağırın."Basın açıklamasının ardından, grup liderlerinin dağılmaları yönündeki uyarılarına aldırmayan kalabalık, 250 metre uzaklıkta bulunan ve HDP'nin İl Başkanlığı olarak kullanacağı söylenen büronun bulunduğu binanın önüne koşmaya başladı. Çevik kuvvetin kurduğu barikat nedeniyle binaya yaklaşamayan grup, slogan attı.

Türkiye Komünist Partisi (TKP) İl Başkanlığı'nın da bulunduğu binanın önünde bir süre duran ve İstiklal Marşı okuyan grup, HDP'nin il başkanlığı binası açmadığı ve tabela asmadığına ikna edildikten sonra dağıldı.

Ömür AVCI- Fatih TURAN/ TRABZON,(DHA)


  http://www.radikal.com.tr/129865712986578

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Trabzonu elestiren guruh - O0OO0O

  Bugun apocular MHP'nin hakkari'de buro acmasina izin verir mi? Nedir bu civik civik cifte standard!? Asil fasizmi apocular yapiyor, kendileri gibi olmayanlara hayat hakki tanimiyor.

  - Sakıp Eren

  Mhp her zamanki gibi AKP ye destek oluyor

  MHP - user808804

  Diyarbakır'da bu şekilde MHP'ye saldırı oluyor mu acaba? Kim ayrılıkçı, kim vatan haini, kim bölücü belli oluyor.

  Teke tek - Gılgameş

  Tek millet, tek bayrak, tek devlet, tek kurt!

  ayirimcilik sizler yapiyorsunuz - kocero 21

  ne demokrasiden ne kardeslikten anlamayn sizlersiniz aslinda bu ayirimcilik deyilde nedir HDP sizin gibilere demokrasi insan haklarina saygi göstermeye geliyor daha ne istiyorsunuz? bumudur kardeslik ben bir kürd olarak böyle kardeslik istemiyorummmm sen bana saygi göstermiyorsunki bütün insanlik haklarimi gasp etmissin birde cikmis kardeslik ve beraberlikten bahsediyrsun olmaz olsun böyle kardeslik...

  tırabzandaki H.D.P. ye karşı yapılan karşı eylem hiçte insani değil: - okkes cavus

  bu gün tırabzanda h.d.p. il teşkilatı kurulacak diye aşırı sağcı ülkücü birleşimi bir kalabalık güruh, yürüyüş yaparak binaya yürümüş. tehditler savurarak burası Müslümanların olduğu bir il size burada örgüt kurdurmayız kurarsanız yaşatmayız gibi bölücü ayırımcı tehlikeli söylem ve eylemlerde bulunmuşlar. Trabzon başkadır duyarlıdır devlet yetkililerde bunu bilsinler engel olsunlar diye tehditler savuruyorlar . bu ne kadar vahşice ne kadar tehlikeli bir kışkırtmadır. bir yasal parti kuruluyorsa ülkenin her yerinde örgütlenebilir. eğer bunu engellemeye çalışan olursa önce anayasal ve ülke içinde insanlık suçu işlemiş olur. devlet bu gibi bölücü ve kışkırtıcıları asla müsamaha etmemeli. bunlar çok tehlikeli bir davranıştır. kendilerini vatan sever sayanlar bu vatana en büyük kötülüğü yapıyorlar demektir. devlet böyle yapanları toplamalı bu direkmen devlete hakarettir kanunlara ve ülke barışına ihanettir tehlikelidir. ...

  Eger Turkiye.... - AT1928

  Eger Turkiye demokratik bir ulke olsaydi, MHP derhal kapatilirdi. Hatta CHP bile kapatilmali. Cunku bu iki parti gercekten de Irkci ve fasist zihniyete sahip. (Bu arada AKP'de dinci bir parti olmasindan dolayi nerdeyse ayni derecede tehlikeli)