Trabzon'daki 'suikast zirvesi'

Hrant Dink'in 2 Temmuz'daki davası yaklaşırken, cinayet öncesi Trabzon'da ilginç bir toplantı yapıldığı ortaya çıktı.
Haber: DEMET BİLGE ERGÜN / Arşivi
TİMUR SOYKAN / Arşivi

İSTANBUL - Hrant Dink'in 2 Temmuz'daki davası yaklaşırken, cinayet öncesi Trabzon'da ilginç bir toplantı yapıldığı ortaya çıktı. İstanbul'dan da katılımlar olan toplantıda 'Dink'i kim vurur?' diye sorularak tetikçi arandığı iddia edildi.
Dink soruşturması kapsamında ifadesi alınanlardan biri de İrfan Özkan'dı. Yasin Hayal ve Erhan Tuncel'in arkadaşı olan Özkan ifadelerinde ilginç bir bilgi verdi. Özkan, Hrant Dink eyleminden sonra Pelitli'den Ümit Öksüz'ün kendisine anlattıklarını şöyle aktarıyor:
"O.S. (tetikçi) Dink eyleminden önce İstanbul'a gidip geldi. Döndüğünde cebinde bir tomar 20'lik banknotlar vardı. Bana da verdi. O.S. bana, 'İstanbul'dan birileri geldi. Ben, Yasin Hayal ve Erhan Tuncel Trabzon'da bir yerde toplantıya gittik. Bu toplantıda İstanbul'dan gelen şahıslar vardı. Hrant Dink vurulacak kim yapar diye bir konu geçti. Böyle bir soru sordular. Ben de 'Ben vururum' dedim ve herkes alkışladı' dedi."
İfadeye göre Özkan, bu toplantıda kimler olduğunu Ümit Öksüz'e soruyor. Öksüz'ün cevabı toplantıyı daha da esrarengiz hale getiriyor: "Söylersem hayatım tehlikeye girer."
İrfan Özkan'ın bu anlatımlarını Ümit Öksüz de ifade verirken doğruladı. Ancak anlattıkları İrfan'a söyledikleri kadar detaylı değildi. O. S.'nin yaşadığı Pelitli'den arkadaşı Öksüz, iddiasına göre Dink cinayetinden bir ay önce O. S. ile internet cafede karşılaştı. O. S., "Gel bira alalım" diyerek Ümit'i dışarıya davet etti. Birlikte yürüdükleri sırada, "Sana bir şey söyleyeceğim kimseye söyleme. İstanbul'a gidip Hrant Dink isimli bir gazeteciyi vuracağım" dedi. Cebinden bir fotoğraf çıkararak gösterdi ve "Vuracağım adam bu Ermeni gazeteci" diye konuştu. O. S., Öksüz'den cinayette kendisine eşlik etmesini istedi, "Birlikte Yasin Hayal'in yanına gidelim" dedi. Öksüz ifadenin devamında O. S.'nin kendisine İstanbul'dan gelen kişilerle Trabzon'da bir toplantı yaptıklarını anlattığını da söyledi.
İki-üç ay ortadan kayboldular
Dink cinayeti soruşturması kapsamında ifadesine başvurulan Pelitli'den diğer bir kişi Engin Yılmaz'dı. İddialara göre Engin Yılmaz, 4 Şubat 2007'de verdiği ifadede Erhan Tuncel ve Yasin Hayal'in 2006 yılının başında iki-üç ay ortadan kaybolduklarını söyledi. Bu sürede Pelitli'de kulaktan kulağa, Tuncel ve Hayal'in savaşmak için Afganistan'a gittiği yayıldı. Erhan Tuncel'in memleketi Elazığ'dan bir akrabası gelmiş ve onu arıyordu. Karadeniz Teknik Üniversitesi'nden (KTÜ) Tuncel'in ailesini arayarak derslere gelmediğini söylemişler, bunun üzerine akrabası Trabzon'a gelip Tuncel'i aramaya başlamıştı. Ancak bütün yakınları tarafından 'boşboğaz biri' olarak anlatılan Yasin Hayal, bu ortadan kaybolma süreciyle ilgili soruları yanıtsız bırakmıştı.
Engin Yılmaz'ın ifadesinde Yasin Hayal'in kendisine başka eylem planlarından bahsettiği de öne sürüldü. İddialara göre Yasin Hayal, İstanbul'da HSBC ve Rus Konsolosluğu'nu bombalayacaklarını, Hrant Dink, Orhan Pamuk, Hıncal Uluç ve İstanbul'da bir papazı öldüreceklerini söyledi. Hayal, bu eylemlerde kullanmak için Engin Yılmaz'dan otomobil de istedi.