Trafiğe 'kent vergisi' çözümü

İstanbul Valisi Muammer Güler, trafik sorununu rahatlatmak için yeni bir vergilendirme sistemi uygulanabileceğini söyledi. Güler, İstanbul plakalı araçlardan yılda bir kez alınacak 'kent vergisiyle', Büyükşehir Belediyesi'ne ait otoparkların yanı sıra...

İSTANBUL - İstanbul Valisi Muammer Güler, trafik sorununu rahatlatmak için yeni bir vergilendirme sistemi uygulanabileceğini söyledi. Güler, İstanbul plakalı araçlardan yılda bir kez alınacak 'kent vergisiyle', Büyükşehir Belediyesi'ne ait otoparkların yanı sıra köprü ve otoyollardan ücretsiz yararlanılması için çalışma başlattıklarını açıkladı.
MÜSİAD'ın dün düzenlediği 'İstanbul'un Bugünü ve Yarını Sorunlar, Çözüm Reçetesi, Gelecek Vizyonu' konulu toplantıya katılan Vali Güler, "İstanbul'da oturanlar, İstanbul'da oturduklarından dolayı hiçbir bedel ödemiyor. Kamu hizmetlerinin çoğunluğu yerel yönetimlerce yürütülecekse, 'kent vergisi' alınması lazım. Yoksa yerel yönetimlerin bu hizmetleri yapması mümkün değil" dedi.
İstanbul'da 2 milyon 200 bin aracın trafikte olduğunu, otopark kapasitesinin ise 200 bine ulaşmadığını anlatan Güler, şöyle devam etti: "'Kent vergisi' İstanbul için şart. İstanbul plakalı araçlardan otomobil vergileri ödenirken, yıldan yıla alınacak bir ilave vergiyle, bu araçların Büyükşehir'e ait otopark alanlarından istifade etmeleri, Boğaz köprüleri ve otoyol gişelerinden ücretsiz geçmeleri sağlanabilir. Bu önerimizi, ilgili bakanlık ve yetkili kurullara taşıdık."