Trafiğe Türk katkısı

Göz hastalıkları uzmanı doktor Turhan Alçelik'in 'göz kamaştırmayan far sistemi' Birleşmiş Milletler'de (BM) tanıtıldı. Bir dönem Saadet Partisi'nden Giresun Milletvekili olan Alçelik'in 11 yıldır üzerinde çalıştığı sistemle ilgili teknik incelemeler TÜBİTAK...

CENEVRE - Göz hastalıkları uzmanı doktor Turhan Alçelik'in 'göz kamaştırmayan far sistemi' Birleşmiş Milletler'de (BM) tanıtıldı. Bir dönem Saadet Partisi'nden Giresun Milletvekili olan Alçelik'in 11 yıldır üzerinde çalıştığı sistemle ilgili teknik incelemeler TÜBİTAK, TSE, Otomotiv Sanayicileri Derneği, Sanayi ve Ticaret Bakanlıkları ile üniversiteler tarafından yapıldı. Çalışma, patent hakkı alındıktan sonra Dışişleri Bakanlığı girişimiyle BM Avrupa Ekonomik Komisyonu'na bağlı Karayolu Araçları Düzenlemeleri Dünya Forumu'na sunuldu.
İsviçre'nin Cenevre kentinde 6 Nisan'da yapılan toplantıda, BM'nin ilgili komisyon üyelerine tanıtılan yeni sistemin, otomobillerdeki standart farlara göre daha fazla aydınlatma sağladığı ve göz kamaştırmadığı onaylandı. Toplantı sonucunda, Türkiye'nin BM nezdinde danışma statüsüne sahip uzman kuruluş GTB ile birlikte uluslararası standartlarda değişiklik önerisi hazırlaması ve bir sonraki toplantıda bu öneriyi sunması kararlaştırıldı. Dünya Sağlık Örgütü'nün yol ve can güvenliğiyle ilgili birimlerine de yeni sistemle ilgili bilgi verildi.


    http://www.radikal.com.tr/7435447435440

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.