Trafiğin başına sıcak geçiyor!

Tatile çıkma hayalleri kurarken, son günlerde artan trafik kazaları, yazın yolların daha tehlikeli olduğu yönündeki istatistikleri güçlendirdi. Uzmanlar, dikkatin azaldığı aşırı sıcaklarda araç kullanırken kazalara karşı alınacak önlemleri anlattı.

İSTANBUL - Tatile çıkma hayalleri kurarken, son günlerde artan trafik kazaları, yazın yolların daha tehlikeli olduğu yönündeki istatistikleri güçlendirdi. Uzmanlar, dikkatin azaldığı aşırı sıcaklarda araç kullanırken kazalara karşı alınacak önlemleri anlattı.
Temmuz, ağustos ve eylül aylarında trafik kazalarında belirgin artış var. Emniyet Genel Müdürlüğü istatistiklerine göre yazın ölümlü kazalar yaklaşık yüzde 30 artıyor. En çok ölümlü trafik kazası ağustos ayında. Bunda trafiğe çıkan araç sayısındaki artışın yanı sıra sıcakların vücuttaki olumsuz etkisi de rol oynuyor.
Bakırköy Psikotrafik Merkezi psikiyatri uzmanı Ayhan Akcan'a göre sıcak hava sürücülerin hem zihinsel hem de psikomotor yeteneklerini bozuyor. Akcan, sıcak havalarda sürücülerin nasıl etkilendiğini ve tedbir için neler yapılması gerektiğini şöyle açıklıyor: "Sürücülerin sürekli ve seçici dikkat, görsel algı ve muhakeme etme yeteneği gibi zihinsel süreçleri sıcaktan etkilenir. Direksiyon hâkimiyetini belirleyen koordinasyon ve tepki hızı da sıcak havalarda yavaşlar. Saniyenin onda birini geçen gecikmeler ciddi kazalara yol açar. Bu nedenle özellikle uzun yol şoförleri öğle vakti araç kullanmazlar. Gündüz yerine gece yola çıkmak tercih edilmeli ya da klima, güneş gözlüğü gibi tedbirler alınmalıdır."
Şekeri, tansiyonu olanlar
Akcan yazın tatilciler nedeniyle trafikteki araç sayısının arttığını vurgularken kazalara profesyonel sürücülerden çok, fazla trafik bilgisi olmayan bu kullanıcıların yol açtığını söylüyor. Peki ya hastalıklar trafik kazalarını nasıl etkiliyor? Akcan'ın yanıtı şöyle:
"Tansiyon, şeker, şişmanlık, yaşlılık gibi metabolizmayı etkileyen durumları ya da hormon hastalıkları olanlar mümkünse gündüz araç kullanmamalı. Zaten sıcaklık zihinsel ve psikomotor yetenekleri bozuyor, bir de bu hastalıklar varsa, risk iki-üç kat artar."
Türkiye Trafik Güvenliği Vakfı Başkanı makine yüksek mühendisi Ekrem Bulgun ise gündüz araç kullananları şöyle uyarıyor:
"Trafiğe çıkmadan önce kişinin dinlenmiş, aracının da bakımlı olması gerekir. Yedi-sekiz saat durmadan araç kullanılıyor. Araçlar klimalı dahi olsa sıcak uyku hali getirir. Trafik kurallarına yüzde 100 riayet edilmeli. Karayollarının sadece yüzde 15'i emniyetli. Geriye kalan kısımları ise halen tek şerit, emniyetli olmayan dar yollar. Bu yollarda sollamalara, hız sınırlarına çok dikkat edilmeli. Yazın gündüz araç kullanacaklar dinlenme sıklığını ve süresini mutlaka artırmalı."
Sıcak havanın sürücülerde yorgunluğa, uykuya, dalgınlığa yol açtığını hatırlatan Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp
Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Yıldıray Çete, vücut ısısındaki artışın su kaybına ve elektrolit dengesinin bozulmasına neden olduğunu belirtiyor. Doç. Dr. Çete, "Elektrolit dengesindeki bozulma, algılama bozukluğu, dikkat dağılması, kontrol kaybı, reflekslerde zayıflama, aşırı gerginlik, acelecilik ve öfke gibi psikiyatrik sorunlara yol açabilir" diyor.
Vücut kimyası değişir
Uzmanlar tatil sezonu açılırken, sıcak havalarda seyahat edeceklere şu önerilerde bulunuyor:

  • Sıcakta vücut kimyası değişir. Aracınızda klima yoksa saat 11.00-15.00'te trafiğe çıkmayın.
  • Seyir halindeyseniz aracınızı gölge bir alana çekip hava serinleyene kadar bekleyin.
  • Aracınızın bakımını yaptırın.
  • Uykunuzu iyice alın. Yola çıkmadan önce vücudu ağırlaştıran ağır yağlı yiyeceklerden uzak durun. Vücutta su dengesinin korunması için meyve ve sebze tüketin, bol su için.