Trafik cezaları artık el yakacak

Karayolları Trafik Kanunu değişiyor: Yılda beş kez kırmızı ışıkta geçen sürücünün ehliyetine bir yıl el konulacak. Okul taşıtları sıkı denetlenecek, öğrenciler inerken tüm araçlar duracak.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Avrupa Birliği'ne (AB) uyum çerçevesinde trafik kurallarına yeni düzen gelirken, yeni cezalar da belirlendi. Buna göre kurallara uymayan sürücüler 45 YTL'den 2 bin 859 YTL'ye kadar para ve hapisle cezalandırılacak. TBMM İçişleri Komisyonu'nda geçen hafta kabul edilen Karayolları Trafik Kanunu'nda değişiklik öngören tasarı, önümüzdeki günlerde Genel Kurul'da ele alınacak. Tasarıya göre sürücüleri ve araç sahiplerini bekleyen cezalar şöyle:

 • Tescil belgesi olmadan karayoluna çıkarılan araçlar, bu işlemleri yaptırılıncaya kadar trafikten men edilecek. Araç sürcülerine 188 YTL para cezası verilecek.
 • Belirli araçlarda çalışma yerini ve şeklini, kapasite ve diğer niteliklerini belirleyen plaka, ışık, renk, şekil, sembol ve yazı gibi ayrım işeretleri bulundurulması zorunlu olacak. Buna aykırı hareket edenler 45 YTL para cezası ödeyecek.
  Takograf cezası 188 YTL
 • Yetkisi olmadığı halde araçlarında plaka, ışık, renk, şekil, sembol ve yazı gibi ayrım işaretlerini bulunduranlar 379 YTL ödeyecek ve 15 gün trafikten men edilecek.
 • Araçlarda özelliklerine ve cinslerine göre, yönetmelikte nitelik ve nicelikleri belirtilen gereçleri bulundurmayan, sürücülere, 45 YTL para cezası verilecek.
 • Araçlarında taksimetre, hız sınırlayıcı cihaz, takograf bulundurmayan ve bu cihazlarda kendine ait sürücü belgesi kullanmayanlara 188 YTL para cezası kesilecek.
 • Bu cihazları bozuk imal edenler veya bozulmasına vasıta olanlar ile bu durumdaki cihazları kullanan araç sürücüler ve işletenler 3-6 ay hapis ve bin 904 YTL'den bin 859 YTL'ye kadar adli para cezasıyla cezalandırılacak. Bu araçlar eksiklikleri gidirilinceye kadar trafikten men edilecek.
 • Muayene süresi geçirilen veya özel muayene yaptırılması zorunlu olduğu halde yaptırılmamış araçları kullanan sürücüler 45 YTL'yle cezalandırılacak. Bu sürücülere muayene için yedi gün süre verilecek.
 • Bir yıl içerisinde kırmızı ışık kuralını beş kez ihlal eden sürücülerin sürücü belgeleri bir yıl geri alınacak. Bu sürücüler psiko-teknik değerlendirmelerden geçecek.
 • Kamyon, çekici ve otobüs türündeki ağır taşıt sürücülerinin, taşıt kullanma sürelerine aykırı hareket etmesi halinde 379 YTL para cezası verilecek.
 • Yaya ve okul geçitlerinde asli kusurlu olarak yaralanmalı trafik kazasına sebebiyet veren sürücülerin birinci defasında üç ay, ikinci defasında altı ay, üçüncü defasında ise iki yıl süreyle mahkeme kararıyla sürücü belgeleri geri alınacak.
 • Yaya ve okul geçitlerinde alkol ve aşırı hız nedeniyle trafik kazasına sebebiyet verenlerin sürücü belgeleri mahkeme kararıyla iki yıl süreyle geri alınacak. Bu sürücülere de sürücü belgeleri eğitim programlarında başarılı olmaları halinde verilecek.
 • Okul taşıtları, öğrencilerin binmeleri ve inmeleri sırasında 'DUR' işaretini yakarsa, bütün araçlar duracak. Buna aykırı hareket edenler 92 YTL para cezası verecek. Sürücü aynı zamanda araç sahibi değilse, araç sahibine de 188 YTL para cezası verilecek.
 • Okul taşıtlarında her öğrenci için bir emniyet kemeri bulundurmayan sürücüler 92 YTL, araç sahipleri 188 YTL'yle cezalandırılacak. Bu araçlar eksiklik giderilene kadar trafikten men edilecek.
 • Sürücü belgeleri geri alınanlardan, geri alma süresi içinde araç kullananlar ile sürücü belgesi geri alınması gerektiği halde herhangi bir sebeple geri alınmayanlardan araç kullandığı tespit edilenler 1-2 ay, tekrarı halinde 2-3 ay hapisle cezalandırılacak. Ayrıca bu kişilere para cezası da verilecek.


  • http://www.radikal.com.tr/7489367489360

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.