'Trafik cezaları eksiksiz olmalı'

Sürücü yokken trafik cezası kesilmesi işleminin iptal edilmesinden sonra, sıkça karşılaşılan 'park ihlali' cezasıyla ilgili de bir iptal kararı çıktı.
Haber: NECİP KARATUNA / Arşivi

BALIKESİR - Sürücü yokken trafik cezası kesilmesi işleminin iptal edilmesinden sonra, sıkça karşılaşılan 'park ihlali' cezasıyla ilgili de bir iptal kararı çıktı.
Balıkesir'in Sındırgı İlçe Emniyet Amirliği Trafik ekibi, 9 Şubat 2005 tarihinde, Mustafa Şen'e ait otomobile, Manifaturacılar Çarşısı'nda park ihlali suçundan 45.8 YTL tutarında ceza tutanağı düzenledi. 28 Şubat 2005 tarihinde de kendisinin yokluğunda tutanak tebliğ edildi. İşyerinin karşısına koyduğu otomobiline kesilen park cezasına itiraz eden Mustafa Şen, polisten 'itiraz süresi geçmiş' yanıtını alınca mahkemeye başvurdu.
Duruşmada, ilgili yasalar çerçevesinde yapılan inceleme sonucu, kesilen ceza tutanağının, 2918 sayılı yasanın 'Park etmenin yasak olduğu yerler ve haller' başlığını taşıyan 61'inci maddesine göre tanzim edildiğinin belirlendiği vurgulandı. Ancak 61'inci maddenin, a ve n arası 14 bendi bulunduğu, bu bentlerin değişik park yasağı içerdikleri kaydedildi. Kararda, ceza tutanağı tanzim edilecek durumlarda, park yasağını ihlal eden hal ve yerlerin bu 14 bentten birine dayandırılması gerektiği belirtildi. Mahkeme, bu şekilde bir uygulamaya gidilmediği için itiraz edene yüklenen eylemin saptanamadığı ve hukuka uygunluğu denetlenemediği görüşüne vardı.
Emniyet yetkilileri ise, mevcut uygulamada, mahkemenin belirttiği şekilde ceza kesilmediğini belirtti.


    http://www.radikal.com.tr/7425207425200

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.