Trafik kazalarına akademik çözüm

Birleşmiş Milletler Uluslararası Yol Güvenliği Akademisi Müdürü Peter Meulen, Türkiye'de 'Yol Güvenliği Akademisi' kurmayı hedeflediklerini söyledi.

İSTANBUL - Birleşmiş Milletler Uluslararası Yol Güvenliği Akademisi Müdürü Peter Meulen, Türkiye'de 'Yol Güvenliği Akademisi' kurmayı hedeflediklerini söyledi. NTSR Fuar ve Kongre Organizasyonları ve Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği tarafından düzenlenen panelde, 'Trafik ve Yol Güvenliğinde Araştırma ve Geliştirmenin Önemi' ele alındı.
Meulen, panelde yaptığı konuşmada otomobilin icadından bugüne kadar 35 milyon kişinin yollarda can verdiğini söyledi. Meulen, kazaların yıllık maliyetinin 500 milyar dolar olduğunu kaydetti. Meulen, bir çok ülkede Yol Güvenliği Akadekmisi açtıklarını ve bu birimi Türkiye'de de kurmayı hedeflediklerini belirtti. Meulen, "Eğitim olursa, Türkiye'de kazalar yüzde 30-50 oranında azalacaktır" dedi.
İstanbul Trafik Denetleme Şube Müdürü Ali Kemal Hanlı da son 20 yılda Türkiye'de 110 bin 454 kişinin kazalarda öldüğünü söyledi.