Trafik polisi 'icabında' duş aldıracak!

Trafik polisi 'icabında' duş aldıracak!
Trafik polisi 'icabında' duş aldıracak!
Kurban Bayramı tatili sebebiyle karayollarında trafik polisleri denetimleri artırırken Bursa'da ilginç bir uygulama hayata geçirilecek.

Bakanlar Kurulu kararıyla 9 güne çıkarılan Kurban Bayramı tatili sebebiyle yüzbinlerce vatandaş, uzaklardaki yakınlarına gidebilmek için yollara düşüyor. Karayollarında trafik polisleri denetimleri artırırken Bursa'da ilginç bir uygulama hayata geçirilecek. Uykusuz sürücü araçtan indirilip, hava aldıktan sonra yoluna devam edecek, icabında isteyen sürücüler bölge trafik istasyonlarında duş alabilecek. Bursa Emniyet Müdürü Ali Osman Kahya, Kurban Bayramı tatili sebebiyle sivil trafik polislerin de görev yapacağını belirterek, " Gece görevli ekiplerimiz sabaha karşı sürücülerin uykusuzluklarını ve yorgunluklarını üzerlerinden atabilmeleri için şoförleri araçtan indirerek hava almalarını sağlamaya yönelik kontrollerde bulunacaktır" dedi.

Kurban Bayramı nedeniyle, 11 Ekim-20 Ekim 2013 tarihleri arasında şehir içi ve şehirlerarası devlet karayolları üzerinde trafik yoğunluğunun artacak olması denetimleri de kaçınılmaz hale getirdi. Yolların kan gölüne dönmemesi için Bursa İl Emniyet Müdürlüğü de bir dizi uygulamayı hayata geçirecek. Tatilde, Bursa Şehirlerarası Otobüs Terminal'i giriş-çıkış trafik nokta görevlisince takoğraf kontrollerine titizlikle devam edilecek, çalışma sürelerine uymayan ve hız limitini aşan ve takoğraf cihazlarına müdahale edildiği tespit edilen araç sürücülerine gerekli cezai işlem uygulanarak gerekirse trafikten men edilecek. Şehirlerarası otobüs terminalinden çıkış yapacak araç sürücüleri nokta görevlisi tarafından alkollü, yorgun, uykusuz olup-olmadıkları kontrol edilecek aksi takdirde sefere çıkmalarına izin verilmeyecek. Şehirlerarası otobüs terminalinden çıkış yapacak otobüslerin şoförleri yakın takip edilerek, hatalı sollama, şerit ihlali gibi trafik kazalarına neden olan kuraldışı davranışlarından kaçınılması konusunda uyarılacak.

UYKUSUZ SÜRÜCÜ ARAÇTAN İNDİRİLECEK, DUŞ İMKANI SUNULACAK
Bayram tatili süresince her gün değişik saatlerde ve noktalarda radar ekiplerinin hız, kırmızı ışık ve ihbarlı kontrollerde bulunacağını belirten Bursa Emniyet Müdürü Ali Osman Kahya, sivil trafik polislerinin sivil araçlarla denetimlerde bulunacağını açıkladı. Kahya, "Gece görevli ekiplerimiz sabaha karşı sürücülerin uykusuzluklarını ve yorgunluklarını üzerlerinden atabilmeleri için şoförleri araçtan indirerek hava almalarını sağlamaya yönelik kontrollerde bulunacaktır. Dört ayrı bölge trafik istasyonunda sürücülerimiz dinlenebilecek. Her istasyonumuzda duş imkanı da sunuyoruz. Kendisini yorgun ve uykusuz hisseden sürücülerim buralarda dinlenip, duşunu alabilecek. Tatil süresince ekiplerimiz, büro hizmetlerinde görevli personel ile takviye edilip, karayolu güzergahlarında özellikle tatilin başlangıç ve bitiş günleri olan 11 Ekim-20 Ekim 2013 tarihlerinde trafik denetimleri arttırılacaktır" dedi.

GSM KONUŞAN SÜRÜCÜ YANDI
Sürücüler üzerindeki algılanan yakalanma riskini arttırmak amacıyla, trafik denetim hizmetlerinde ihbarlı denetim yapılması için personel görevlendirildiğini anlatan Emniyet Müdürü Kahya şunları kaydetti: "Başta hız ihlalleri olmak üzere, hatalı sollama, yakın takip, şerit ihlali ve seyir halinde iken GSM (cep telefonu) ile görüşme, sürücü ve yolcuların ön ve arka koltuklarda emniyet kemeri kullanımı gibi ihbarlı denetim konularına ağırlık vereceklerdir. Trafik güvenliğini olumsuz yönde etkileyen hava, yol ve trafik durumları hakkında basın ve yayın organlarına ivedilikle bilgi verilecek, vatandaşlarımızın zamanında uyarılması ve tedbirli olmaları sağlanacaktır" dedi.

'BEBEK VE ÇOCUKLARI ÖN KOLTUĞA OTURTMAYIN'

Sürücülerin yola çıkmadan önce aracında tüm denetleme belgelerini yanında bulundurmaları, araçlarına istiap haddinden fazla yük ve yolcu almamaları gerektiğini belirten Bursa Emniyet Müdürü Ali Osman Kahya, çocuk ve bebeklerin kesinlikle ön koltuğa oturtulmaması gerektiğini kaydetti. Bisiklet ve motosiklet sürücü ve yolcularının kasklarını takmaları gerektiğini vurgulayan Kahya, şehirlerarası yolda otobüslerle seyahat edeceklerin kesinlikle korsan bilet konusunda dikkatli olmaları veya bilet almadan ayakta güvenliksiz bir şekilde yola gitmemelerini istedi. Kahya, otobüs firmalarının da seferlere mutlaka D1, D2 belgeli otobüsleri koymaları, dinlenmiş ve uykusunu almış çift şoförleri seferlere göndermeleri gerektiğine işaret etti. (CİHAN)