Trafik polisine 10 lira rüşvet verdi: Beş ay hapis

ADAPAZARI - Trafik polislerine 10 YTL rüşvet vermeye çalışmakla suçlanan sürücüye beş yıl süren yargılama sonucunda beş yıl hapis cezası verildi. Ceza indirim üzerine indirim yapıldıktan sonra, ertelendi. 
Trafik denetimleri sırasında polislere 10 YTL rüşvet vermek istediği iddiasıyla yargılanan Ahmet Dere’ye beş ay 20 gün hapis cezası verdi. Sakarya 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davaya konu olay, 2004 yılında Adapazarı’ndaki Adnan Menderes Caddesi’nde meydana geldi. Ahmet Dere, 54 DV 840 plakalı otomobille kırmızı ışık ihlali yaptı. Trafik ekipleri otomobili durdururken alkollü çıkan sürücü kendisine ceza yazmak kesmek isteyen polis memurlarına 10 YTL vermek isteyince hakkında ‘Görevli polis memuruna rüşvet teklif etmek’ suçundan dava açıldı.
Mahkeme heyeti 5 YTL’lik iki banknotu polislere rüşvet olarak vermek istediği öne sürülen sürücüye dört yıl hapis cezası verdi. 

Teşebbüs halinde kalmış
Mahkeme, rüşvet verme suçunun ‘eksik teşebbüste’ kaldığını belirleyerek cezayı üçte iki oranında indirdi. Cezası bir yıl dört aya indirilen sürücünün bu cezası da ‘Sanığın rüşvet teklif ettiği miktarın suç tarihindeki ekonomik durum ve paranın satınalma gücü’ dikkate alındığında hafif olması nedeniyle cezada yine üçte iki oranında ikinci indirim yaparak cezayı beş ay 20 güne indirdi. Bu ceza da sürücünün duruşmalardaki iyi hali göz önüne alınarak altıda bir oranında indirildi. Bu ceza da ertelendi. (dha)