'Trafik yılı'nın bilançosu ağır

Emniyet Genel Müdürü Gökhan Aydıner, 'trafik yılı'nda trafik kazalarının yüzde 17, ölümlerin de yüzde 11.2 arttığını açıkladı. Polis
Akademisi'nin Gölbaşı Kampüsü'nde yapılan toplantıda Aydıner, "2004 trafik yılı olmasaydı, bu rakamlar nereye giderdi bilemiyorum.

ANKARA - Emniyet Genel Müdürü Gökhan Aydıner, 'trafik yılı'nda trafik kazalarının yüzde 17, ölümlerin de yüzde 11.2 arttığını açıkladı. Polis
Akademisi'nin Gölbaşı Kampüsü'nde yapılan toplantıda Aydıner, "2004 trafik yılı olmasaydı, bu rakamlar nereye giderdi bilemiyorum. Araç sayısında çok hızlı artış oldu. Bu yıl özellikle otomobil sayısında bir patlama yaşandı. Trafiğe çıkan araç sayısı yüzde 5.99, sürücü sayısı da yüzde 3.3 arttı" dedi.
Şehir içindeki ölümlü kazalarda da ciddi artış yaşandığına dikkat çeken Aydıner, trafikte ölenlerin yüzde 33'ünün şehir içinde meydana gelen kazalarda can verdiğini belirtti. Aydıner bu rakamın geçen yıla oranla yüzde 3.5 arttığını söyledi.
Yetkililerden alınan bilgiye göre 2004 yılının ilk 11 ayında 447 bin 801 kaza meydana geldi. Bu kazalarda 2 bin 850 kişi hayatını kaybetti.