Trafikte biri sizi gözetliyor

Trafikte biri sizi gözetliyor
Trafikte biri sizi gözetliyor

Sivil araçla yapılan radar denetimleri sonucu İzmir?de ölüm ve yaralanmalı kazalar azaldı. Emniyet kemeri kullanımı yüzde 84?e ulaştı. fotoğraf: SERDAR YILMAZ / aa

Sivil otomobille trafik denetimi İzmir'de genişliyor. Sonbaharda denetimlere sivil motosikletler katılacak

İZMİR - İzmir Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, hareketli radar uygulamasının ardından, Sivil Motosikletli  Trafik Timleri’ni faaliyete geçirmeye hazırlanıyor.
Müdürlük ‘Trafik Güvenliğinde Yeni Açılımlar ve Çözüm Önerileri Projesi’ kapsamında 2009 yılı başında hareketli radar denetimini uygulamaya  koyarak, seyir halindeki sivil ekiple sürat ihlali yapan araçları tespit etme çalışması başlattı.
Altınyol, Anadolu Caddesi, Ankara Caddesi ve Çeşme otoban yolunda gerçekleştirilen denetimlerde, günde ortalama 100 araca aşırı sürat cezası  uygulandı. Uygulamanın gerçekleştirildiği güzergâhlarda kaza sayılarında, geçen yıllara oranla yarı yarıya azalma gözlendi. 
Trafikten Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Şemi Albat, yakında bu ekiplere sivil motosikletli ekiplerin de ekleneceğini söyledi. Sürücülerin cep telefonuyla görüşmesi ve hız ihlalleri başta her türlü trafik ihlalini denetleyecek olan sivil motosikletli timler sonbahar döneminde caddelerde olacak.
Albat uygulamadan umutlu:  “Sivil ekibin başarısını göz önünde tutarak, yeni projeler geliştirdik. Trafik ışığı ihlallerini takip eden yaya sivil ekipleri ve hareketli radar uygulamasının yanında, sivil motosikletli trafik timlerini hayata geçirme kararı aldık. Onay alan bu proje kapsamında, motosikletli sivil trafik timleri, belirlenen güzergâhlarda trafikte seyir halinde olacak. Sürücünün cep telefonuyla görüşme yapması, emniyet kemeri takmaması, sürat ihlali başta her türlü kural ihlalini denetleyecek. İhlal yapan aracı, bir sonraki denetim noktasına bildirerek ceza uygulamasını yapacak.”
Albat’ın verdiği bilgiye göre alkol, sürat, emniyet kemeri denetimleri son derece etkili. İzmir’de emniyet kemeri kullanımı yüzde 84’e ulaştı. Kazalarda ve ölüm ve yaralanmalar, alkollü araç kullanımı ve hız limiti aşılma oranlarını düştü. Geçen yıl projede en başarılı il İzmir’di. (aa)