Trafikte sıkıyönetim

İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, son beş Ramazan Bayramı'nda 416 ölümlü kaza meydana geldiğini ve 596 kişinin öldüğünü, 1031 kişinin de yaralandığını anımsatarak karayollarındaki trafik önlemlerinin bayram tatili süresince arttırılması için valiliklere talimat verdi.

ANKARA - İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, son beş Ramazan Bayramı'nda 416 ölümlü kaza meydana geldiğini ve 596 kişinin öldüğünü, 1031 kişinin de yaralandığını anımsatarak karayollarındaki trafik önlemlerinin bayram tatili süresince arttırılması için valiliklere talimat verdi.
Ramazan Bayramı öncesinde valiliklere bir genelge gönderen Aksu, 2000'deki Ramazan Bayramı'nda meydana gelen 57 ölümlü trafik kazasında 78 kişinin öldüğünü 177 kişinin yaralandığını; 2000-2001 yıllarındaki Ramazan Bayramı'nda meydana gelen 146 kazada 195 kişinin öldüğünü 369 kişinin yaralandığı; 2001'deki Ramazan Bayramı'nda meydana gelen 44 kazada 59 kişinin öldüğü 160 kişinin yaralandığı; 2002 yılındaki Ramazan Bayramı'nda meydana gelen 68 kazada 99 kişinin öldüğünü 186 kişinin yaralandığı; 2003 yılındaki Ramazan Bayramı'nda meydana gelen 101 kazada ise 138 kişinin öldüğü 162 kişinin yaralandığını belirtti. Aksu, bu bayram yaşanacak olası trafik kazalarının önüne geçebilmek için tatil sürecinde alınacak önlemleri de sıraladı. Bayram tatilini kapsayan 12-17 Kasım tarihleri arasında karayollarında alınacak önlemler şöyle:

 • Terminallere giriş ve çıkış yapan bütün otobüslerin; takoğrafları, şoförünün alkol durumu, taşımacılık yetki belgeleri, aracın muayene durumu ve araçlarda bulundurulması zorunlu malzeme ve gereçlerin bulunup bulunmadığı titizlikle kontrol edilecek.
  Otobüsler üzerindeki denetimler karayollarında da sürdürülecek.
  Sıkı denetim
 • Trafik kontrollerinde; araçlarda teknik yönden bir aksaklığın bulunup bulunmadığı, özellikle aşınmış lastik kullanılıp kullanılmadığı, dış ışık donanımlarının faal olup olmadığına dikkat edilecek. Görüşü azaltan sisli, yağışlı ve benzeri havalarda gündüzleri de yakını gösteren ışıkların yakılması sağlanacak. Far ayarı ve ışık donanımı bozuk araçlar, eksiklikleri giderilinceye kadar trafikten men edilecek. Yangın söndürme cihazı ve ilkyardım çantası bulunmayan, mevsim şartlarına göre gerekli teçhizat ve avadanlıkları (zincir, takoz, çekme halatı vb.) olmayan araçların eksikliklerini tamamlamaları sağlanacak.
 • Bayram süresince kar yağışı olması halinde; ağır tonajlı diğer araçlar, trafik akışı normale dönünceye kadar bekletilecek. Trafikte seyreden diğer araçların kar tipi lastiklerle ya da zincir takarak yola devam etmeleri sağlanacak.
 • Trafik kontrollerinde; alkol, aşırı hız, hatalı sollama, yakın takip ve şerit ihlali gibi kazaların oluşumunda büyük rol oynayan kural dışı davranışların denetimlerine ağırlık verilecek. Yorgun, uykusuz ve dalgın araç kullandığı tespit edilen sürücüler uyarılarak güzergâh üzerindeki müsait yerlerde dinlenmeleri sağlanacak.
  24 saat mesai
 • Videokamera radarlı ekip araçlarının, bayram tatili süresince 24 saat esasına göre faaliyet göstermeleri sağlanacak.
 • Trafik güvenliğini olumsuz yönde etkileyen hava, yol ve trafik durumları hakkında basın ve yayın organlarına bilgi verilecek.
 • Tatil süresince karayollarında, her 30 km'ye bir ekip otosu düşecek şekilde planlama yapılarak gerekiyorsa bölge trafik ekiplerinin şehiriçi trafik ekipleri ile takviye edilmesi sağlanacak ve bu ekiplerin seyir halinde görevlendirilmesi konusuna özen gösterilecek. Trafik personeli, tatil süresince maç, konser toplantı gibi yerlerde görevlendirilmeyecek.
 • Trafik polislerinin kılık ve kıyafetleri ile otolarının temiz, düzenli ve bakımlı olmasına özen gösterilecek. Polisler, sürücülere hitap ederken kararlı olacak, halkla ilişkileri zedeleyen polemik ve tartışmalara girmeyecekler.