Trafikte uyuşturucu denetimi geliyor

Trafikte uyuşturucu denetimi geliyor
Trafikte uyuşturucu denetimi geliyor
Emniyet Genel Müdürlüğü, uyuşturucu etkisi altında araç kullanılmasının önüne geçmek için trafikte uyuşturucu denetimi başlatacak

Ankara - Trafik kazalarına karşı bu yıl seferberlik ilan eden polis, aşırı hız, emniyet kemeri ve alkolden sonra uyuşturucu madde etkisi altında araç kullananların denetlenmesi için çalışma başlattı. Polis, uyuşturucu kullanıp direksiyon başına geçen sürücüleri de tıpkı alkolde olduğu gibi elektronik cihazlarla denetleyecek.

Uyuşturucu denetimine yönelik kanuni altyapı da hazırlandı. Emniyet Genel Müdürlüğü, TBMM'de kabul edilen Trafik Kanunu'nun uygulanmasına ilişkin genelge hazırladı. Buna göre, trafik polisleri, gerek teknik cihazlar kullanılarak gerekse sağlık kuruluşlarında yaptırılan testler sonucu uyuşturucu madde kullandığı tespit edilen sürücülere, 3 bin 600 lira ceza kesecek. Uyuşturucu kullanıp direksiyon başına geçen sürücülerin ehliyetine 5 yıl el konulacak. Bu kişiler hakkında ayrıca TCK hükümlerine göre adli işlem yapılmak üzere güvenlik güçlerine teslim edilecek.

ÖLÇÜMÜ KABUL ETMEYENE CEZA
Uyuşturucu madde kullanıp kullanmadığının tespiti amacıyla, trafik görevlilerince teknik cihazların kullanılması halinde cihazla ölçüm yapılmasını kabul etmeyen sürücüye kolluk kuvvetlerince 2 bin lira ceza verilecek. Bu sürücülerin belgeleri, 2 yıl süreyle geri alınacak. Uygulamaya, uyuşturucu testine imkan sağlayan cihazların kolluk güçleri tarafından teminiyle başlanacak.

Sürücünün uyuşturucu ve uyarıcı madde kullandığından şüphe edilen ancak tespit yapılabilmesi için teknik cihaz bulunamadığı durumlarda sürücü, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) adli kolluğa ilişkin hükümleri gereği sürücü asayiş ekiplerine teslim edilecek ve asayiş ekipleri tarafından cumhuriyet savcısının talimatına göre sürücü hakkında işlem yapılacak.

SAĞLIK KURULUŞUNDAN RAPOR
Uyuşturucu ve uyarıcı madde etkisi altında araç kullandığı tespit edilip hakkında işlem yapılan sürücülerin ehliyeti, sürücü olmasında sakınca bulunmadığına dair resmi sağlık kuruluşlarından aldıkları sağlık raporunu ibraz edip, idari para cezasını ödediğini belgeledikten sonra geri alma süresinin ardından iade edilecek.

KAZA YAPAN SÜRÜCÜLERE UYUŞTURUCU TESTİ
Yaralanma veya ölümle sonuçlanan ya da trafik kolluğunun müdahale ettiği maddi hasarlı trafik kazalarında, sürücülerin uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanıp kullanmadığı trafik ekiplerince teknik cihaz kullanılarak tespit edilecek.

Teknik cihaz ile ölçüme itiraz eden ya da cihazın kullanılmasına müsaade etmeyen sürücüler en yakın adli tıp kurumuna veya Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık kuruluşuna götürülecek ve kan, tükürük veya idrar örneği alınarak gerekli tespitler yapılacak.
Kaza sonrası kişinin ölmesi halinde veya teknik cihazı üfleyemeyecek kadar yaralanmış olması halinde uyuşturucu kullanıp kullanmadığı bakanlığa bağlı sağlık kuruluşlarında vücutlarından kan, tükürük veya idrar örneği alınarak tespit edilecek. (aa)


  http://www.radikal.com.tr/113557411355746

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  gülerler - needweed

  uyuşturucu zaten yasak değil mi? yani bu demek oluyor ki ben uyuşturucu satışını önleyemiyorum devlet olarak, bari alkolün yanında bunun da denetimini yapayım da insanlar uyuşturucuyu çekip araba kullanmasın. pes ki ne pes arkadaş

  Yalatılıyormuş - halukaka

  Araştırdım da Avustralya'da var benzeri bir uygulama. Cihazın tablasını yalatıyorlarmış (ağız sıvısı örneği almış oluyor). Yani polis bundan böyle "üfle" demeyecek, "yala" diyecek... AKP'lilere de yakışır zaten. Yalaaaaa....

  Nihayet. - Clear

  Hiç unutmam,Kadıköyden üsküdar'a gidiyoruz,taksi şoförü "ecinniler" diye tutturdu.Yine Optimumdan taksiye bindik,poşetlerce yükümüz var,şoför "yokuş,geri manevra yapamam" diye aprtmanın önüne 10 metre kala indirdi,yetmedi hır çıkartmaya kalkıştı,alkol kokusu gelmiyordu ama gözleri kanlıydı ve mayık bakıyordu.Nasılsa denetlenemiyor diye muhtemelen uyuşturucu kullanıyorlardı.

  Oh oh - beardfish

  Oh ne güzel Polisin eline bir güç daha geçti. Gıcık mı oldun Rüşvet mi vermedi götür süründür. Bu İnsan Haklarına aykırı.

  Gelişmiş medeni ülkelerde de aynı uygulama var.Geç kaldık biz. - yakamoz42

  Gelişmiş medeni ülkelerin hepsinde uyuşturucu ve alkol kontrolü var.Biz de niye geç kalındı??

  kontrolu kabul etmeyene para cezasi - keryil

  boyle bir sey olmaz. kontrolu kabul etmeyene hastane kontrolunu sart kosabilirsin su anda oldugu gibi, ama kontrolu kabul etmemeyi bir kabahate delil sayamazsin. sayarsan, onune gelen polis kil olduguna "kontrolu reddetti" diyerek ceza yazar. aksini ispatlayacak bir sey de bulunamaz cunku ceza maddi bir delile dayanmiyor.