Trakya kar altında

Kar ve sağanaklar Türkiye'yi adeta esir aldı. İstanbul Boğazı kısmen trafiğe kapatıldı, Sarıyer'de bir cadde çöktü. Akdeniz'de ise sel, köylerde ve tarım alanlarında trilyonluk zarara neden oldu. Mersin'de sel tedirginliği var, Trakya'da kar yüzünden yüzlerce köy yolu kapandı.
Edirne'nin merkez köyleriyle bağlantısı kesildi, kar kalınlığı yer yer bir metreye ulaştı.

İSTANBUL - Tüm yurdu etkisi altına alan soğuk ve yağışlı hava, etkisini dün daha da artırdı.
Yağmur, fırtına ve şiddetli akıntı nedeniyle
İstanbul Boğazı, dün güney-kuzey yönünde transit gemi trafiğine kapatıldı. Boğaz'ın, Karadeniz girişinde kötü hava koşulları nedeniyle su alan Kamboçya bayraklı
'Altairace' isimli kuru yük gemisi batma tehlikesi geçirdi. Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri'ne bağlı tahlisiye botları, yan yatan 5 bin 674 grostonluk gemiyi batmaktan kurtararak, Büyükdere açıklarına çekti.
Feribot seferleri iptal
Hızı saatte 70 kilometreye ulaşan fırtına nedeniyle Bandırma-İstanbul arasındaki hızlı feribot seferleri de karşılıklı iptal edildi. Marmara Adası-Tekirdağ ve Marmara Adası-Erdek arasındaki arabalı vapur seferleri de, fırtına yüzünden gerçekleştirilemedi.
Sarıyer'de cadde göçtü
İstanbul'da sağanak yağmur nedeniyle İstinye Şehit Halil İbrahim Caddesi'nde toprak kaydı. Park etmiş üç otomobil yolun altındaki bir apartmanın bahçesine uçtu. 10 metre yüksekten düşen araçlarda hasar meydana geldi.
Trakya kar altında
Trakya'da da yer yer tipi şeklinde süren kar yağışı nedeniyle altı ilçe ve yüzlerce köy yolu ulaşıma kapandı. Çok sayıda ilçe ve köye de elektrik verilemiyor. Uzunköprü-Meriç, Uzunköprü-Edirne, Süloğlu-Lalapaşa, Süloğlu-Edirne, Enez-Keşan ve İpsala-Keşan arasındaki karayolları tipi ve buzlanma nedeniyle ulaşıma kapalı.
İpsala Sınır Kapısı ile Keşan-Çanakkale, Keşan-Tekirdağ arasındaki karayollarında da tipi ve buzlanma nedeniyle ulaşım yapılamıyor. Edirne'de, merkeze bağlı köylerle Keşan, Süloğlu, Lalapaşa, Havsa, Enez, Uzunköprü ve Meriç ilçelerinde yaklaşık 100 köyle ulaşım kesildi. Enez'e ve Lalapaşa'nın beş köyüne elektrik verilemiyor.
Kar yağışı bugün de sürecek.
Elektrikler kesildi
Tekirdağ'da kar ve buzlanma nedeniyle Malkara'da 35, Hayrabolu'da altı, Saray'da dört ve Şarköy'de 11 köy yolu ulaşıma kapandı. Şarköy'den İstanbul, Çanakkale ve Tekirdağ'a yapılan otobüs seferleri iptal edildi. Şarköy'de 40 santimetreye ulaşan kar nedeniyle Bulgur, Palamut, Beyoğlu, Çengelli, İshaklı, Mursallı, Yayaağaç, Yörgüç, Uluman, Yeniköy ve Sofuköy'le ulaşım kesildi.
Kırklareli'de de Kofçaz ve Demirköy ile merkeze bağlı beş köyle ulaşım yok. Demirköy ve Kofçaz'da da 31 köyün yolu kapandı. Kofçaz, Vize ve Demirköy'de elektrikler kesilirken, cep telefonlarıyla görüşme sağlanamıyor.
Yollar tahrip oldu
Antalya ve çevresinde, 15 gündür süren şiddetli yağmur, şehirlerarası karayolu ve köy yollarını tahrip etti. Yağmurun gevşettiği toprağın karayoluna akması yüzünden, Antalya-Kaş ve Antalya-Korkuteli yolunda ulaşım aksıyor.
Sağanak yağış ve Toros Dağları'ndaki karların erimesi sonucu su kanalları da taştı. Sular altında kalan İçel'in Tarsus ilçesine sağlı Aliefendi, Kulak ve Özelbahşiş köyleri boşaltıldı. Bu köylerden tahliye edilenler, Tarsus Spor Salonu'na taşındı. Kızılay, afetzedelere, battaniye ve yemek dağıttı.
Berdan Çayı'nın D-400 Karayolu'ndan denize doğru yaklaşık 30 kilometrelik şeritte tarım arazileri sular altında kaldı. Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Berdan Çayı etrafında bulunan köylerdeki hasarın büyük olduğunu belirterek, "Tehlike devam ediyor. Tarımdaki zarar 35 trilyon lirayı geçiyor" dedi.
(Radikal, aa)