Trakya'da hayat durdu

Trakya'da kar yağışı ve buzlanma nedeniyle 17 ilçe ve 552 köy yolu ulaşıma kapandı; Tunca Nehri uzun yıllar sonra buz tuttu.

Trakya'da kar yağışı ve soğuk hava etkisini artırarak sürdürüyor. Kar yağışı ve buzlanma nedeniyle Trakya'da 17 ilçe ve 552 köy yolu ulaşıma kapandı. Hava sıcaklığındaki düşüş nedeniyle Tunca Nehri buz tutarken, Tekirdağ'da ilköğretim okulları ve liselerde öğretim 19 Aralık Çarşamba günü 1 gün, Edirne ve Kırklareli'de ise 19 ve 20 Aralık tarihlerinde olmak üzere 2 gün süreyle tatil edildi.
Kötü hava koşulları ile şiddetli kar yağışı nedeniyle Edirne'de kriz masası oluşturulduğunu belirten Vali Fahri Yücel, şu bilgileri verdi:
"İlimizdeki tüm köy yolları ile ilçe yolları ulaşıma kapalı. Edirne-İstanbul arasındaki ulaşımın sağlandığı TEM Otoyolu ile D-100 karayolu da kapalı. İlimizde karayollarında masur kalan çok sayıdaki araç kurtarıldı. Ancak, İpsala Sultan Köyü yakınlarında dün akşamdan beri mahsur kalan ve içinde dört kişinin bulunduğu otomobile ulaşılamadı. Bu aracı kurtarmak için bölgeye giden araçlar da mahsur kalıyor. Zorunlu haller dışında vatandaşların araçlarıyla yola çıkmamalarını istiyoruz."

TUNCA NEHRİ BUZ TUTTU

Edirne'de 252 köy yoluyla 8 ilçenin karayolu ulaşıma kapandı. Yoğun kar ve buzlanma nedeniyle Edirne-İstanbul arasındaki TEM Otoyolu'ndan da ulaşım yapılamıyor. Kapıkule Sınır Kapısı'na ise ulaşım tek şeriten sağlanıyor. Hava sıcaklığının eksi 7 dereceye düşmesi nedeniyle Tunca Nehri de buz tuttu.
Keşan'da, Paşayiğit Köyü yakınlarında 21 yolcunun bulunduğu otobüs mahsur kaldı. Keşan İpsala karayolunda da 5-6 özel aracın mahsur kaldığı ve bu araçlara karayolları ekiplerinin ulaşmak için çalımalarını sürdürdükleri bildirildi.
Keşan-İpsala karayolu arasında karayollarına ait 3 kar aracı kara saplanarak mahsur kaldı. Aracın personeli askeri birliklerce kurtarıldı. Bu arada donmak üzere olan Ali Duran (70), Keşan Devlet Hastanesi'nda tedavi altına alındı. Keşan-Enez karayolunda ise Siğilli Köyü yakınlarında 2 greyder, 1 kepçe ve içinde 40 yolcunun bulunduğu otobüs kara saplanarak, mahsur kaldı. Askeri birliklere bağlı araçlar ve personel mahsur kalanları kurtarmak için çalışıyor.
İpsala'da olumsuz hava koşulları nedeniyle 6 belde ile 18 köye elektrik verilemiyor.

SÜRÜCÜLERE UYARI

Tekirdağ Valisi Cemaletin Sevim, trafiğe çıkacak sürücüleri uyararak, "İlimizden yola çıkacak olan veya ilimiz sınırları içindeki yolları kullanarak trafiğe çıkacak vatandaşlarımızın yolların trafiğe açık olup olmadığını güvenlik birimlerinden veya karayollarından öğrenmeden kesinlikle yola çıkmamaları gerekmektedir" dedi.
Vali Sevim, il genelinde 200 köy yolu ile Çorlu ve Marmara Ereğlisi dışındaki ilçe yollarının ulaşıma kapalı olduğunu bildirdi. Hayrabolu-Tekirdağ, Hayrabolu Muratlı ve Muratlı-Tekirdağ arasındaki karayollarında mahsur kalan araçlardaki toplam 211 kişinin, yakındaki yerleşim merkezlerine getirildiğini kaydeden Vali Sevim, "Bu kişiler köylerde, çiftliklerde barıntırılıyor. karayolları, köy Hizmetleri, DSİ ve Orman İşletmesine bağlı ekipler yol açma çalışmalarını sürdürüyor. Ancak tipi şeklinde süren kar yağışı nedeniyle çalışmalar güçlükle yapılıyor. Açılan yolarda kısa sürede kapanıyor" diye konuştu.
Tekirdağ'ın Malkara ilçesinde geçen cumartesi başlayan ve devam eden kar yağışı ve zaman zaman şiddetli fırtına nedeniyle evlerin önünde 1,5 metreye ulaşan kar yığınları oluştu. Kar kalınlığının 69 santimetreye ulaştığı Malkara'da, son 25 yılın en şiddetli kışının yaşandığı bildirildi.

185 YOLCU KÖYE SIĞINDI

Zorunlu haller dışında vatandaşların evlerinden dışarıya çıkmadığı Malkara'da, yolların kar ve buzlanma nedeniyle kapanması nedeniyle 70 köy ile Kozyörük, Sağlamtaş ve Balabancık beldelerine ulaşılamıyor. Bu arada, İstanbul'dan Çanakale'ye gitmekte olan 5 yolcu otobüsü, yoğun kar yağışı ve buzlanma nedeniyle 185 yolcusuyla Malkara'da mahsur kaldı. Çavuşköy yakınlarında mahsur kalan 1 otobüsün 35 yolcusu da Malkara Belediyesi'nin araçlarıyla alınarak, ilçedeki otellere yerleştirildi. Kadıköy yakınlarında mahsur kalan 4 otobüsün 150 yolcusu ise Kadıköylü vatandaşlar tarafından konuk edildi.

KIRKLARELİ'DE 100 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPANDI

Kar yağışı ve aşırı soğuk Kırklareli'de de etkili oluyor. Kırklare'de 100 köy yolu ile Saray, Vize ve Demiköy ilçelerinin karayolu ulaşıma kapandı. Dereköy Sınır Kapısı'nda ulaşım ise güçlükle yapılıyor.
Kırklare'nin Dereköy beldesinde Kırklareli'ne giden Ahmet Taş yönetimindeki 39 T 0136 plakalı taksi yolda mahsur kaldı. Araç yolcularıyla bilikte karayolları ekilerinin müdahalesi sonucu kurtarıldı.
Dereköy Sınır Kapısı'ndan da ulaşım güçlükle yapılırken, sınır kapısından ulaşımın sağlandığı yolun kısa bir sürede kapanabileceği bildiriliyor. Demirköy ilçe merkezi ile 1 belde ve 43 köye dün geceden beri elektrik verilemiyor.

KARAYOLLARI'NIN AÇIKLAMASI

Karayolları Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, İstanbul-Edirne otoyolunun Çorlu-Saray arasındaki kesiminin Edirne yönüne gidiş bölümü, Malkara-Keşan, Keşan-Uzunköprü, Çerkezköy-Saray, İpsala-Keşan, Vize-Saray, Yeniceköy-Demirköy-İğneada, Pınarhisar-Vize-Saray, Tekirdağ-Şarköy, Tekirdağ-İnecik yolları kar ve tipi nedeniyle ulaşıma kapalı. Akseki ayrımı-Manavgat yolunun 2. kilometresi de sel tahribatı nedeniyle ulaşıma kapalı bulunuyor.
Ankara-Gerede-İstanbul otoyolunun 103. kilometresinde yer alan Markuşa Viyadüğü'ndeki yol hasarı nedeniyle, bölünmüş yolun İstanbul yönündeki bölümünde ulaşım tek şeritten sağlanıyor.
* Bolu'da, 48 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor. Abant yolu, kardan devrilen ağaçlar yüzünden yaklaşık 1 saat kapandı.
Kar kalınlığının 50 santimetreye ulaştığı Bolu Dağı kesminde ise Karayolları ekipleri, yolun kapanmaması için yoğun çaba harcıyor. Araçların zincirsiz seyrine izin verilmiyor.
* Sakarya'da iki günden bu yana devam eden kar yağışı nedeniyle yolların kapanması sonucu, toplam 92 köyle ulaşım sağlanamıyor. Yoğun kar yağışı Adapazarı merkezinde de yaşamı olumsuz etkiliyor. Tepelerdeki mahallelere ulaşım güçlükle sağlanırken, Serdivan Beldesi'nde dün gece, biriken karların ağırlığına dayanamayan bir halı sahanın, Hacıoğlu Mahallesi ve Ankara Caddesi'nde de iki garajın çatısı çöktü. Sakarya Üniversitesi'nde (SAÜ) derslere 24 Aralık Pazartesi gününe kadar ara verildi.