Trakya'da kar hayatı felç etti

Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ'da gece başlayan, bugün de tipi şeklinde devam eden kar yağışı, hayatı olumsuz etkiledi.

Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ'da gece başlayan, bugün de yer yer tipi şeklinde devam eden kar yağışı, yaşamı olumsuz yönde etkiledi. Trakya'da kar yağışı nedeniyle 6 ilçe ve 182 köy yolu saatlerce trafiğe kapandı. Çok sayıda ilçe ve köye elektrik verilemedi.
Edirne Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, dün gece saat 23.00'da başlayan ve sabah saatlerine kadar devam eden kar yağışı nedeniyle Uzunköprü-Meriç, Uzunköprü-Edirne, Süloğlu-Lalapaşa, Süloğlu-Edirne, Enez-Keşan ve İpsala-Keşan arasındaki karayolları yoğun tipi ve buzlanma nedeniyle ulaşıma kapandı.
Ayrıca, İpsala Sınır Kapısı ile Keşan-Çanakkale, Keşan-Tekirdağ arasındaki karayollarında da tipi ve buzlanma nedeniyle uzun süre ulaşım sağlanamadı. Kapıkule Sınır Kapısı ile TEM Otoyolu arasındaki otoyolda da karayolları ekiplerince aralıksız olarak kar temizleme ve tuz atma çalışması yapılırken, TEM Otoyolu'na zincirsiz araçların çıkmasına izin verilmedi.
Edirne'de, merkeze bağlı köyler ile Keşan, Süloğlu, Lalapaşa, Havsa, Enez, Uzunköprü ve Meriç ilçelerinde toplam 100 köye ulaşım geç vakitlere kadar sağlanamadı. Enez ilçesine ve Lalapaşa'nın 5 köyüne elektrik verilemedi.
Edirne Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, kar kalınlığının kent içinde 5 santimetreyi bulduğunu, bugün ve yarın da kar yağışının beklendiğini bildirdi. Edirne'de orta şiddette rüzgarın etkili olduğu ve hava sıcaklığının gündüz eksi 1 ve 1, gece ise eksi 3 ve eksi 4 arasında olmasının beklendiği belirtildi.
Tipi ve soğuk hava Tekirdağ'da da etkili olurken, kent içinde kar kalınlığı 2 santimetreyi buldu. Kuvvetli rüzgar etkili olurken hava sıcaklığının sıfırın altına düştüğü bildirildi.
Tekirdağ'da kar ve buzlanma nedeniyle Malkara'da 35, Hayrabolu'da 6, Saray'da 4 ve Şarköy'de 11 köy yolu ulaşıma kapandı. Yolların kapalı olması nedeniyle Şarköy'den İstanbul, Çanakkale ve Tekirdağ'a otobüs seferleri iptal edildi. Şarköy'de 40 santimetreye ulaşan kar nedeniyle Bulgur, Palamut, Beyoğlu, Çengelli, İshaklı, Mursallı, Yayaağaç, Yörgüç, Uluman, Yeniköy ve Sofuköy'e ulaşım uzun süre sağlanamadı.
İlçede saatteki hızı 50 kilometreyi bulan fırtına nedeniyle bazı evlerin çatılarındaki televizyon antenleri uçtu. Elektrik tellerindeki kopmalar nedeniyle sık sık elektrik kesintisi olan ilçede tv yayınları da olumsuz etkilendi. Aşırı kar ve rüzgar nedeniyle ilçede Ramazan davulcuları görevlerini yapamadı. Balıkçı tekneleri de limana sığındı.
Şiddetli rüzgar ve kar yağışının etkili olduğu Kırklareli'de, Kofçaz ve Demirköy ile merkeze bağlı 5 köyde ulaşım sağlanamadı. Demirköy ve Kofçaz'ta da 31 köyün yolu kapandı.
Kar kalanlığının kent içinde 5 santimetreyi aştığı Kırklareli'de, saatteki hızı 60-70 kilometreyi bulan rüzgar etkili oldu. Dereköy Sınır Kapısı'na ulaşımın sağlandığı karayolunda da kar ve buzlanma nedeniyle ulaşım tek şeritten yapıldı. Kofçaz, Vize ve Demirköy'de elektrikler kesilirken, cep telefonlarıyla da bir süre görüşme yapılamadı.
Kar yağışı ve olumsuz hava koşulları nedeniyle Edirne ve Tekirdağ'da bugün oynanması gereken amatör küme futbol maçları ertelendi.