Translara operasyon

Translara operasyon
Translara operasyon

Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü ekipleri Küçük Bayram Sokakta üç eve fuhuş operasyonu yaptı.

Beyoğlu'nda polis, transların yaşadığı binaların kapısını balyozla kırıp baskın yaptı. 17 kişi 'fuhuş' iddiasıyla gözaltına alındı.
Haber: ENİS TAYMAN - enis.tayman@radikal.com.tr / Arşivi

Perşembe akşamı İstanbul Beyoğlu’nda trans kadınların yaşadığı evlere baskın yapan ve kapıları balyozla kıran polisin önce müşteri gibi giderek pazarlık yaptığı; ardından içeridekileri “fuhuş mağduru” olarak gözaltı uyguladığı ortaya çıktı. Polis ise evlere yapılan baskının fuhşa teşvik nedeniyle savcılık talimatı ile gerçekleştiğini açıkladı. Polis yetkilileri, gözaltına alınanların kaçının mağdur kaçının şüpheli olduğu sorusunu ise yanıtlamadı.


İstanbul’un Beyoğlu İlçesi’nde Küçük Bayram Sokak’ta perşembe akşamı saat 16.30 dolaylarında Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü Asayiş Bürosu’na bağlı ekipler tarafından baskın düzenlendi. Polis ekipleri toplam üç eve baskın düzenledi. Açılmayan kapıları balyozla kırdı ve üç evden toplam 14 trans ile üç ev işçisini gözlem altına aldı. Ancak işin ilginç tarafı kapıları kırarak baskın yapan polisin, gözaltına aldığı kişilere “fuhuş mağduru” muamalesi yapması oldu. Baskınlar sırasında olay yerinde bulunan SPoD ( Sosyal Politikalar Cinsiyet kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği) Hukuk ve Adalete Erişim Alan Koordinatörü Levent Pişkin, trans bireylere yönelik baskını şöyle anlattı: “Polis müşteri kılığında gelmiş. Sonrasında baskın yapmışlar. Ardından gözaltına alındılar. Daha doğrusu gözaltı demek tam doğru sayılmaz; çünkü Emniyet’te kendilerine fuhuş mağduru oldukları söylenmiş. İfade sırasında fuhuşa yer temini ile ilgili sorular sorulmuş. ‘Evleri kim işletiyor?’ gibi sorular sorulmuş. Yani polis mağdurun kapısını kırmış oldu.”


Polisin herhangi bir direnişle karşılaşmadığı halde kapıları balyozla kırmasının ve evlerin camlarına zarar vermesini “usülsüzlük” olarak niteleyen Levent Pişkin, kişiyle yönelik herhangi bir darp yaşanmadığını da belirtti. Evler büyük ihtimalle bir süreliğine mühürleneceğini de ifade eden Pişkin, yaşananların kentsel dönüşümle alakalı olduğunu da öne sürdü. Pişkin; “Kentsel dönüşümle alakası var. O sokak kentsel dönüşüm çerçevesinde dönüştürülmeye çalışılıyor. Ötekilerin o sokakta bulunmasını istemiyorlar” dedi. LGBT Dayanışma Derneği’nden Ebru Kırancı ise transların devlet eliyle sürgün edildiğini savunarak şöyle konuştu: “Kentsel Dönüşüm adı altında transları devlet eliyle sürgün etmeye çalışıyorlar. Trans bireylere bırakılan tek alan seks işçiliği. Bu işi yapmazlarsa aç kalırlar bu ülkede”


Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü yetkilileri ise baskınla ilgili olarak Radikal’in sorularını yanıtladı. Konuyu “adli” olarak niteleyen polis yetkilileri, “Bazı bilgiler çerçeveside savcılık talimatı yerine getirildi. İçlerinde fuhuş mağduru olanlar ve cinsel istismara maruz kalanlar da vardı. Söz konusu kaldıkları yerde mevzuata aykırı yürütülen bazı tetkiklerden dolayı adli işlem yapıldı. İfadeleri alındı. Savcının talimatının gereği yapıldı.” Radikal’in “Fuhşa teşvik eden kişiler tespit edildi mi? 14 kişiden kaçı şüpheli kaçı mağdurdu?” sorularını ise dosyanın savcılık tarafından yürütüldüğü gerekçesiyle cevaplamayan yetkililer kapıların kırıldığı yönündeki iddiayı ise şöyle değerlendirdi: “Kapıyı açmamak konusunda direndiler. Kapılar açıldı. Kapı açmadan giremezsiniz içeri.”


  http://www.radikal.com.tr/112438011243803

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  radikal artık sokak ağzıyla mı haber yapıyor? - balthus

  ciddi bir gazetenin transseksüel bireyleri sokak ağzıyla tanımlamasını anlayamıyorum. kendinize çeki düzen vermenizi dilerim.

  bayram sokak - demishevich

  transalara yapılan balyoz baskini haberiniz nasil da hukumet dili ile yazilmis musteri kiliginda giren polis demissiniz nasil da yalan nasil da uydurmaca kim gelmis nereye gelmis avcilardaki muhurlemeler icin de mi polis tedbiri kiyafetle baskin yapti nereye kime baskin yapmis toplumsal cinsiyet konusu oldukca hassas ve onemli siz kalkip burada tras bşreylerin magduriyetini anlatacaginiza polisin size gönderdigi bulten uzerinden hukumet diliyle haBER YAPMAK NE GAZETECİLİK İLKELERİ İLE NE de ahlakla alakasi yok...buradaki haberiniz ne yazikki kullanmis oldugunuz dilden oturu faydadan cok zarar saglar

  Kentsel dönüşüm - surrealist_tr

  kentsel dönüşümün artık,İstanbulun ötekilerini sürgün etmek,gözden ırak bir yerlere taşımak olduğu anlaşılıyor.Çeşitli bahanelerle insanlar buralardan kaçırılmaya çalışılıyor.İstanbul artık İstanbul olmaktan çıkmıştır.Hiç bir tarihi mekan,mahalle,topluluk kalmadı.Sırdan bir metropol kent olma yönünde ilerliyor.