'Translara yaşama şansı vermiyorlar'

'Translara yaşama şansı vermiyorlar'
'Translara yaşama şansı vermiyorlar'
Trans Gaye, İstanbul'daki evinde öldürüldü. Son bir ayda öldürülen trans sayısı 5'e çıktı. Gaye'nin komşusu Sıla, "Çember her gün daralıyor" diye dert yandı.
Haber: AYÇA ÖRER - ayca.orer@radikal.com.tr / Arşivi

Son bir ayda İstanbul , Kuşadası, Aydın ve Antalya’da 5 trans öldürüldü. Geçen hafta Aynalıçeşme’deki evinde öldürülen trans Gaye’nin komşusu Sıla ve ev arkadaşı Senem, trans olarak yaşamanın sıkıntılarını Radikal’e anlattı. Sıla, “Toplumda ne yaparsanız yapın trans olarak yaşama şansınız yok” diyor. Gaye’nin öldürülmeden önce çiçekçilik yaparak hayatını kazanmaya başladığını anlatan Sıla, “Farklı bir iş yapması yetmedi, yine de öldürüldü” dedi. Alman Dili ve Edebiyatı mezunu olan Sıla ve ev arkadaşı muhasebeci Senem, Gaye’nin öldürülmesiyle beraber yaşadıkları korkuyu “Sanki bir çember var, her geçen gün daralıyor” sözleriyle anlattı. Yakın zamanda bir apartman boşluğunda dövülen, kaburgaları ezilen ama şikâyetçi olmayan Sıla, “Gaye’nin ölümüyle beraber korkum daha da arttı. Altımda eşofmanla bakkaldan ekmekle süt almış dönüyordum. Bir anda ağzım burnum birbirine girdi. O gün o kadar dayakla kurtulduğuma şükrettim” dedi. Özellikle ramazanda bu tedirginliği daha da fazla yaşadıklarını anlatan Senem ise şunları dile getirdi: “Şiddetin de dozu giderek artıyor. Sokakta yabancılayan bakışlar azalacakken artıyor. Bir farkındalık oluştuğunu düşünüyoruz ama bunu yaşantımızda hissedemiyoruz. Ülker Sokak’tan sürülerek atıldık, Bayram Sokak’tan atıldık, Tarlabaşı’ndan atılıyoruz. Gidecek yerimiz kalmadıkça, uzaklaşıyoruz. Uzaklaştıkça evlerden çıkamaz hale geldik. Seks işçiliği yapmak istemeyen bir transın hayat hakkı yok.” Yaşadıkları evler kentsel dönüşüm kapsamında değer kazandıkça tehditlerin arttığını anlatan Sıla ve Senem, şimdilik Şişli’ye taşınmayı düşünüyor.

İş bulamıyoruz


Sıla şimdiye kadar üç işte çalışmış, çevirdiği beş kitap var. Kaos GL ve Kırmızı Şemsiye’nin haklarını savunmada onlara yardımcı olduğunu söyleyen Sıla, buna rağmen iş sorununun aşılamadığını anlatıyor: “Çok iyi düzeyde Almanca biliyorum ama kullanamıyorum. Evden çalışabileceğim kadar çalıştım ama çeviriyle geçinmek imkânsız...”


  http://www.radikal.com.tr/114516611451661

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  insan - Bartu Han

  maalesef hanımefendinin dediği gibi ne iş yapacak olurlarsa olsun onların halk arasındaki kalıbı ne yazık ki belli. örnek olarak ayta sözeri gerçek hayatta bir şarkıcı ve oyuncu olabilir ancak oynadığı dizide hayatını seks işçiliği yaparak kazanan bir karakteri canlandırıyordu. neden önceki projesinde bir kuförü canlandırmadı ? bunun güzel bir örneği gerçek hayatta var. üstelik evli ve bir oğlu var. türkiyede yaşıyor. türkiyede arsız kabul edilen. tehlikeli bir yaratık olarak kabul gördüler. birçok kadından daha dişi oldukları için kadınlar tarafından sözde çouklara kötü örnek oldukları için linç ediliyorlar. erkekleri saldırıyor öylece. ha bir bakış açısı daha doğru u bir gerçek daha var. gay bir erkeği evrim geçirip travesti ve transeksüel olarak gören %80 halk oranımız var. hepsi birbirinden zararsız kişiler. ve çoğu ahlaklı kişiden daha saygıdeğer insanlar var. her ay 5 ya da 10 transeksüel ölüyor da ne oluyor ? türklere göre gideceği yer cehennem. hak etti. Allah akıl versin diyen halkımızın hemen ardından yaşarken öldüren bir bireye dönüşmesine her canlı katliamında şahidiz ayrıca biri din biri mezhep üzrinden saldırayım ister ama erkekliği ile oynadı diye karın deşer mesela ? bu da kötüdür. kötünün dört harfi de kötüdür.