'Transseksüel açılımı istiyoruz'

'Transseksüel açılımı istiyoruz'
'Transseksüel açılımı istiyoruz'

Yüksel Caddesi?ndeki eylemde transseksüeller ?Hasta değil travestiyiz? yazılı dövizler taşıdı. FOTOĞRAF: CEM ÖZDEL / AA

ANKARA-  Eşcinseller Ankara’da ‘transseksüelliğin ruhsal bozukluklar arasında sayılması’nı protesto etti.
Yüksel Caddesi’ndeki Özgürlük Anıtı önünde toplanan ve “Transseksüel açılımı istiyoruz”, “Hasta değil travestiyiz” yazılı dövizler taşıyan gruptakiler, bir süre sloganlar attı.
Grup adına yapılan açıklamada, Amerikan Psikiyatrlar Birliği’nin 1973 yılında, Dünya Sağlık Örgütünün de 1990 yılında eşcinselliğin ruhsal bozukluklar listesinden çıkarılmasına karar verdiği ancak transseksüelliğin hâlâ ruhsal bozukluk kategorisinde değerlendirildiği belirtildi.  Amerikan Psikiyatrlar Birliği’nin 2012’de, Dünya Sağlık Örgütünün ise 2014’te ruhsal bozukluklar listesini yeniden gözden geçireceği ifade edilen açıklamada, bu nedenle dünyanın bir çok ülkesindeki eşcinsel örgütlerin bu tarihlere kadar eylemler düzenleyeceği bildirildi.
Türkiye’de eşcinsel bireylerin hayatın her alanında şiddet ve ayrımcılıkla karşılaştığı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “İnsanları varoluşları yüzünden ayıran, baskılayan, ötekileştiren özel ve kamusal alandan dışlayan ve en temelde transfobiyi yaratan ve besleyen heteroseksist erkek egemen sistemin kendisi hastalıklıdır.
Sistem, bizleri sağlıklı ya da sağlıksız bulmaya hakkı olduğunu düşünmektedir. Bunu reddediyor ve eşitsizliklerin ortadan kaldırılmasını talep ediyoruz.” (aa)