@ismailsaymaz

Travestiye işportacı cezası yargıdan döndü

Travestiye işportacı cezası yargıdan döndü
Travestiye işportacı cezası yargıdan döndü

Yargı Ne şekilde mal ve hizmet satarak rahatsızlık verdikleri anlaşılamadı diyerek cezaları bozdu.

Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

Kabahatler Kanunu’na göre yalnızca işportacılar için uygulanabilecek olan cezanın travesti ve transseksüellere de kesilmesi, yargıdan döndü.
Çankaya Emniyeti’ne bağlı birimler çeşitli kontroller kapsamında S.S.T. adlı travestiye Kabahatler Kanunu’nun 37. maddesi uyarınca 82 TL ceza kesti. S.S.T.’nin avukatı Ahmet Toköz ‘Rahatsız Etme’ başlığı altındaki maddenin genelde işportacılara uygulandığını, müvekkiline ayrımcılık uygulandığını ifade ederek itiraz etti. Ankara 3. Sulh Ceza Mahkemesi Hâkimi Mustafa Kara, 16 Ekim 2012’de verdiği kararda, S.S.T.’nin ayrımcılığa tabi tutulduğunu kabul ederek şöyle dedi: “Yaptırım kararında ne şekilde mal veya hizmet satılarak rahatsızlık verildiği hususunda bir açıklama bulunmayıp bu nedenle ilgiliye isnat edilen fiil denetime olanak verecek şekilde anlaşılamamaktadır. Bu nedenle cinsel kimliği nedeniyle ayrımcılığa tabi tutulduğuna ilişkin savunmasına itibar etmek gerekmiştir...” 

‘Delil nerede?’ 

Ankara 7. Sulh Ceza Mahkemesi’nde de yine Kabahatler Kanunu’na göre 82 TL para cezası kesilen B.Ç. adlı travestinin şikâyeti dava konusu oldu. Mahkeme, hem B.Ç.’nin bu suçu işlediğine dair bir kanıt olmadığını hem de zaten yasada 50 TL yazdığı halde 82 TL kesildiğini belirterek kararı bozdu.
Pembe Hayat Derneği Yönetim Kurulu üyesi Belgin Çelik başkentte uzun süredir travesti ve transseksüellere ‘çevreyi rahatsız etmek, kaldırım işgali ve trafiği engellemek’ gibi ithamlarla ceza kesildiğini söyledi.