Travestiyle ilişkiye giren 300 kişi için frengi alarmı

'Fuhuş çetesi' kurdukları iddiasıyla tutuklanan 12 travestiden altısında frengi saptlandı. Bursa Savcılığı, travestilerin ilişki kurduğu 300 kişinin gerekirse polis zoruyla tedavi ettirilmesi için çalışma başlattı.

BURSA - 'Fuhuş çetesi' kurdukları iddiasıyla tutuklanan 12 travestiden altısında frengi saptlandı. Bursa Savcılığı, travestilerin ilişki kurduğu 300 kişinin gerekirse polis zoruyla tedavi ettirilmesi için çalışma başlattı.
Gökkuşağı Derneği olarak bilinen Travestileri Lezbiyenleri Transseksüelleri Eşcinselleri Koruma, Yardımlaşma, Kültür ve Etkinlikleri Geliştirme Derneği'ne 5 Eylül'de yapılan baskın sonucunda tutuklanan altı kişi de frengi belirlenmesi Bursa'da panik yarattı. Aralarında Gökkuşağı Derneği Başkanı Öykü Evren Ö.'nün de bulunduğu altı kişi tedavi altına alınırken polis travestilerin ilişki kurduğu isimleri belirlemeye çalışıyor.
Travestilerle ilişkiye girenlerden 200'ünün adları ve adresleri de tek tek saptandı. Diğer 100 kişinin de bulunmasına çalışılıyor. Bursa Cumhuriyet Savcılığı da travestilerle cinsel ilişkiye girdikleri anlaşılan 300 kişi hakkında, hastalığı eşlerine veya başka kişilere bulaştırdıkları iddiasıyla 'yaralanmaya neden olmak' suçlamasıyla yasal işlem başlattı. Savcılık yetkilileri, gerekirse bu kişilerin polis zoruyla tedavi ettirilmesi için Bursa İl Sağlık Müdürlüğü'ne yazı gönderileceğini belirtti.