Tren hatları yarın açılacak

Pamukova faciasının ardından kapanan Ankara-İstanbul demiryolu hattı yarın çalışmaya başlayacak. Hızlandırılmış tren seferleri ise bilim adamlarının raporları çıkana kadar askıda.

ANKARA - Hızlandırılmış tren faciasının ardından ulaşıma kapatılan Ankara -İstanbul demiryolu hattında yük taşımacılığına dün başlandı. Yolcu seferleri ise 'itiraz'ların eşliğinde yarın başlayacak.
TCDD Genel Müdürlüğü dün yazılı bir açıklama yaparak, Ankara-İstanbul demiryolu hattının 7 Ağustos'ta yolcu seferlerine başlayacağını açıkladı. Bu hatta çalışan yolcu trenleri, kaza öncesi tarifelerine göre seferlerine devam edecek. Hatta 'hızlandırılmış tren' olarak adlandırılan seferleri yapan Yakup Kadri, Yahya Kemal ve Gazi ekspresleri ise Bağımsız Bilirkişi Komisyonu nihai raporunu açıklayana kadar sefere konulmayacak.
TCDD'nin demiryolunu açma kararına İnşaat Mühendisleri Odası'ndan (İMO) tepki geldi. Kazaya ilişkin 'ön değerlendirme raporu'nu tamamlayan İMO, kapsamlı incemeler ve gerekli bakım işlemleri bitene kadar hattın kapalı olması gerektiğini öne sürdü Açıklamada, kazanın nedeninin tam olarak açıklanmaması 'kasıtlı saptırma' olarak nitelendirilirken, hızın, tek başına bu tren kazasının sebebi olamayacağını, tüm teknik adamların bildiği ifade edildi. Hızlandırılmış tren projesi için yapılan çalışmaların hattın her noktasında potansiyel tehlike oluşturduğu savunulan açıklama şöyle: "Bu durumda yapılması gereken tüm hat kesiminin tekrar gözden geçirilmesi ve uygun sıcaklıklarda hattın stabilitesinin sağlanmasına yönelik çalışmaların yapılmasıdır. Bu çalışmalar yapılmadığı müddetçe, hattın taşıdığı risk her türlü hızdaki tren için dahi devam edecektir".
Bağımsız Bilim Kurulu'nun açıklamasında ise "Ulaştırma Bakanlığı'nın yolcu ve yük taşımacılığıyla ilgili mükellefiyetleri, kendi takdirlerindedir" denildi.
'Biletler tükendi bile'
Bu arada TCDD, dün tren bileti satışlarına başladı. Haydarpaşa Garı'nda eskiye göre gişelerde yoğunluk görülmemesine karşın birçok hatta biletler tükendi. Yetkililer, ilk günden Doğu Anadolu Ekspresi'nin dolduğunu hatta ek vagon konulduğunu söyledi. Haydarpaşa Garı'na gelerek bilet alanlardan Mustafa Akdoğan "Bu bineceğimiz tren normal olduğu için içim rahat" diye konuştu. Erzincan'a bilet alan Niyazi Yılmaz ise hiçbir endişe duymadığını söyledi. (Radikal, dha, aa)