Tren, Haydarpaşa Garı'na geri dönüyor

Tren, Haydarpaşa Garı'na geri dönüyor
Tren, Haydarpaşa Garı'na geri dönüyor
Haydarpaşa Garı'nı da kapsayan planlarındaki ticaret alanları iptal ediliyor. Bakanlığın yeni planına göre tren Haydarpaşa'ya geri dönüyor.

RADİKAL- Hızlı Tren Projesi kapsamında kapatılan ardından da büyük bir yangın geçiren Haydarpaşa Garı yeniden canlanıyor.Tarihi garın otel yapılacağı iddia ediliyor sivil toplum örgütleri de yıllardır gar için mücadele veriyordu. Cumhuriyet'ten Hazal Ocak'ın haberine göre, gar aslına uygun restore edilecek ve trenler yine gara gelecek.

2010’da atlattığı şüpheli yangınla çatısı tamamen kül olan Tarihi Haydarpaşa Garı’yla ilgili geçen yıl eylül ayında Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nce proje hazırlanmıştı. Garın otele dönüşmesinin de önünü açacak şekilde kafeterya ve asansör eklemesi yapılan projeye Kadıköy Belediyesi ruhsat vermemişti. Bir yılın ardından Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarihi gar için geri adım atarak aslına uygun yeni bir restorasyon projesi hazırladı; Kadıköy Belediyesi de bu projeye ruhsat verdi. Şimdi de Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, sivil toplum kuruluşları, bilim insanları ve halkın 10 yıldır süren mücadelesi sonucu yeni düzenleme yapıyor. Edinilen bilgiye göre yeni hazırlanan planlar kapsamında trenler tarihi gara geri gelecek ve birçok ticaret alanı da iptal edilecek.

YENİ PLANLAR ONAY BEKLİYOR

Yeni planlara ilişkin konuşan İBB ve Kadıköy Belediyesi’nin CHP’li Meclis üyesi Hüseyin Sağ şunları söyledi: “200 bin metrekare ticaret alanı ciddi oranda küçültüldü. Trenler gara dönecek. AVM yapılmayacak. Devlet Demir Yolları’na ait lojmanları, binalar, hangarlar ve ağaçlar korunacak. Raylı ulaşıma kapatılan gar yeni proje ile birlikte eski görkemli günlerine geri dönebilecek. Kadıköy Belediyesi tarafından yapılmak kaydıyla amfitiyatro yapılabilir. Mücadele meyvelerini veriyor. İlk planların ne kadar yanlış olduğunu planı yapan kurum ve kuruluşlar da fark etti ve planı revize ediyorlar. Yeni planlar dijital ortamda var ve onay bekliyor. Onaydan sonra tüm bileşenlerin katıldığı toplantılar düzenlenmeli ve görüşleri alınmalı.”