Tren kazaları müdürü bitirdi

Tren kazalarıyla ilgili tepki çeken Ulaştırma Bakanı Yıldırım, TCDD Genel Müdürü Karaman ve yardımcısı Ergüleç'i görevden aldı.

ANKARA - Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım beklenen kararı aldı. Yıldırım, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ve Genel Müdür Yardımcısı Ali Kemal Ergüleç'in görevden alınmasına ilişkin kararnameyi Başbakanlığa gönderdi. Köşk'ün de onaylaması halinde Karaman, genel müdürlük koltuğundan olacak.
39 kişinin hayatını kaybettiği Pamukova'da yaşanan 'hızlandırılmış tren' faciası ve 20 gün sonra meydana gelen Tavşancıl kazasından sonra Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman'ın istifası yönünde kamuoyu baskısı oluşmuş, ancak Yıldırım ve Karaman istifa etmeye yanaşmamıştı. Pamukova kazasından sonra suçu makinistlerin hızlı gitmesine bağlayan TCDD'ye, Pamukova Savcılığı tarafından atanan bilirkişi heyetinin raporu darbe indirmişti. Raporda, makinistlerin yanı sıra TCDD de 'yol ve sinyal' sistemindeki eksiklikler nedeniyle 8'de 4 kusurlu sayılmıştı.
Daha sonra da Ankara Savcılığı Karaman hakkında soruşturma izni istemiş, hükümet iznin verildiğini açıklamasına rağmen, Ulaştırma Bakanlığı müfettiş tayin ettiğini ve müfettişlerin raporundan sonra iznin verileceğini söylemişti. Yaşanan gelişmeler üzerine istifa etmeyen ve görevden alınmayan Karaman'ın, dün akşam saatlerinde Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın Başbakanlığa gönderdiği kararname ile görevden alındığı bildirildi.
Yıldırım konuyla ilgili şunları söyledi: "Bilirkişi raporlarının bir kısmı çıktı, bir kısmının çalışmaları da devam ediyor. Bütün bu sürecin sonunda biz, bir tasarrufta bulunmayı planlıyorduk. Ancak konunun çok fazla speküle edilmesinin, demiryollarına ve demiryolu taşımacılığının geleceğine olumsuz bir etki yaptığını düşünerek, bu süreci beklemeden, yargının da daha rahat çalışması açısından böyle bir karar aldık. İnşallah bu kararla artık demiryollarımızla ilgili bu spekülasyonlar sona erer ve bu ülkenin ihtiyacı olan demiryollarına yapılan yatırımlar ve çalışmalar hız kesmeden devam eder."
Kulislerde, Karaman'ın görevden alınmasının bizzat Başbakan Erdoğan tarafından istendiği de konuşuluyor.