Tren kazaları önlenecek

Eskişehir'de kurulu Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii A.Ş. (Tülomsaş), tren kazalarını önlemede etkili rol oynadığı belirtilen 'Otomatik tren durdurma sistemi'nin (ATS) seri üretimine başladı.

ESKİŞEHİR - Eskişehir'de kurulu Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii A.Ş. (Tülomsaş), tren kazalarını önlemede etkili rol oynadığı belirtilen 'Otomatik tren durdurma sistemi'nin (ATS) seri üretimine başladı. Tülomsaş Genel Müdürvekili Hayri Avcı, Türkiye demiryolu hatlarında Ankara'nın doğusunda ayrı, batısında ayrı olmak üzere iki farklı sinyalizasyon sistemi bulunduğunu belirtti. ATS'nin, demiryoluna sabit konulan ve trene yerleştirilen iki ayrı bölümden oluştuğunu ifade eden Avcı, şu bilgileri verdi:
Türkiye'nin doğu ve batısı uyum sağlayacak
"Sabit sistem, hat boyunca döşenir ve demiryollarında mevcut lokomotifler için kullanılır. İkincisi ise lokomotiflere takılır ve sabit sistemden ikaz alır. Daha önce demiryollarında çalışan lokomotifler için kullanılan iki ayrı ATS sistemine ait sabit cihazlar, yeni alınacak ve lokomotiflere takılacak cihazlar için de kullanılacak. Bu cihazlar mevcut sistemde bulunan iki ayrı tip ATS ile uyum sağlayacak.
Tülomsaş tarafından üretilen prototip ATS cihazı, yapılan test çalışmaları sonucunda olumlu netice verdi. Böylece lokomotiflerde kullanılmak üzere seri üretim aşamasına geçildi. ATS'nin takıldığı ilk tren TCDD'ye teslim edildi."
ATS, makinisti sesli olarak da uyaracak
Avcı, kuruluşta geliştirdikleri cihazın, trenin seyri boyunca ATS sistemine ve ileride ihtiyaç duyulabilecek trenin diğer kontrol ve operasyonel işlevlerine ait bilgilerin saklanabileceği 'görev bellek' ve 'kayıt' sistemine de sahip olduğunu anlattı. Avcı, ATS sisteminde, operatör kontrol biriminde makinisti uyarmak için sesli bir ikâz sistemi olduğunu söyledi. Lokomotifte ATS sistemini besleyen enerjinin kesilmesi halinde ATS tarafından trene otomatik olarak frenleme uygulandığını belirten Avcı, şöyle devam etti:
"Lokomotife monte edilecek ATS iki kısımdan oluşur. Bu sistem sinyalizasyon sisteminin bir tamamlayıcısıdır. Sistem sarı sinyali geçerken gerekli sesli-ışıklı ikazı verir. Kırmızı sinyali geçtiğinde ise treni hemen durduracak kabiliyete sahiptir. TCDD'nin yaklaşık 500 lokomotifine Tülomsaş tarafından üretilecek ATS cihazı monte edilecek."