Tren minibüse çarptı: 14 ölü

Aydın'da hemzemin geçitten geçmek isteyen bir minibüse yolcu treni çarptı. Çarpışma sonucunda bir süre sürüklenen minibüs hurda yığınına döndü. Minibüsteki beşi çocuk 14 kişi ölürken beş kişi de yaralandı.

AYDIN - Pamukova'daki hızlandırılmış tren faciasının şoku atlatılmadan bir üzücü haber de Aydın'dan geldi. Bir yolcu treninin, hemzemin geçitten geçmeye çalışan minibüse çarpması sonucu minibüsteki beşi çocuk 14 kişi öldü, beş kişi ağır yaralandı.
Kaza, dün saat 18.30 sıralarında Girne Mahallesi'ndeki Malazgirt Meydanı'nı İzmir-Ankara karayoluna bağlayan yol üzerindeki hemzemin geçitte meydana geldi. İzmir-Denizli seferini yapan 31703 sefer sayılı yolcu treni, otomatik olarak kapanan bariyerlerden geçmeye çalışan ve sünnet düğününden dönen köylüleri taşıyan 09 VE 136 plakalı minibüse çarptı. Trenin 300 metre sürüklediği minibüs metal yığınına dönerken, 14 kişi yaşamını yitirdi. Ağır yaralı beş kişi ise Aydın Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Cesetler çıkarıldıktan ve minibüs kaldırıldıktan sonra tren yoluna devam ederken, yol iki saat süreyle trafiğe kapalı kaldı.
Aydın Devlet Hastanesi'ne gelerek, yaralılar hakkında yetkililerden bilgi alan Valivekili Ömer Eru, "Trenin geçtiği bölgede kontrollü hemzemin geçit var. Minibüs sürücüsü kapatılan bariyerin arasından geçmeye çalışmış. Kaza tamamen sürücü hatasından kaynaklanıyor" dedi. Görgü tanıkları da hemzemin geçitten daha önce bir otomobilin aynı şekilde geçtiğini, ardından da minibüsün zikzak çizerek geçmeye çalıştığını söyledi.
Minibüstekilerin Koçarlı ilçesine bağlı Esentepe Köyü'nden oldukları ve Aydın'da gittikleri bir sünnet düğününden köylerine döndükleri belirlendi. Minibüsü 59 yaşındaki Mustafa İnan'ın sürdüğü öğrenildi.