Tren seferleri hızlanıyor

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Ankara-İstanbul demiryolu rehabilitasyon çalışmalarını tamamladı.

ANKARA - Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Ankara-İstanbul demiryolu rehabilitasyon çalışmalarını tamamladı. Rehabilitasyon çerçevesinde, tren lokomotif ve vagonlarına bakım yapıldı. TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman dün Ankara'dan İstanbul'a 'deneme sürüşü' gerçekleştirdi. Deneme sürüşünde demiryollarındaki rehabilitasyon çalışmaları test edildi. Deneme sürüşüyle, Ankara'dan İstanbul'a 4 saat 50 dakikada gidildi. Genel müdürlüğün hedefi saat başı kalkacak trenlerin Ankara-İstanbul hattını beş saatte alması.
Saat başı tren kalkacak
Denemede, trenin düz alanlarda 140 km. hıza ulaştığı öğrenildi. Ankara-İstanbul arasını beş saate indirmeyi hedefleyen TCDD, 10 gün içinde düzenli seferlere başlamayı planlıyor. TCDD yetkilileri, tren seferlerindeki yeni fiyatlamaların da önümüzdeki günlerde netleşebileceğini ifade etti.
Karaman, Ankara-İstanbul hattındaki trenlerin ortalama hızının saatte 115 km. olmasını planladıklarını belirterek, "Daha sonra Bandırma-İzmir ve doğu hatlarında bu hıza ulaşacağız. Denemeleri bitirince Ankara-İstanbul hattında saat başı sefer koyacağız" dedi.
Karaman Ankara-İstanbul arasındaki mevcut tren yolunun yanı sıra bir de hızlı tren için yol yapımına başlandığını söyledi. "2005 aralık ayında çift hatlı hızlı trene uygun hattın yapımının tamamlanması planlandı. Bu hatla Ankara-İstanbul arası 3 saat 10 dakikaya inecek" dedi.