Trende 'doludizgin' dehşet

Pamukova ve Tavşancıl'daki kazalarla gündeme oturan Demiryolları'nda yeni bir kaza haberi de dün Ankara'dan geldi.

ANKARA - Pamukova ve Tavşancıl'daki kazalarla gündeme oturan Demiryolları'nda yeni bir kaza haberi de dün Ankara'dan geldi. Freni boşalan yük treni Ankara Garı'na 200 metre kala raydan çıkarak devrilirken, trenden atlayan şef Mehmet Yelkenbırak ile gardfren Sinan Işık yaşamını yitirdi. Üç kişinin de yaralandığı kazanın ardından, trenin kazadan önceki son istasyonda fren kontrolünden geçirilmediği öne sürüldü.
Yozgat Yerköy'den Ankara istikametine gelen 24803 No'lu yük treni, Lalabel İstasyonu'ndan dün saat 06.22'de hareket etti. İstasyondan ayrıldıktan sonra trenin fren sisteminde sorun çıktı. 65 kilometre hızla gitmesi gereken trenin deray'ın (raydan çıkma) olduğu bölgede hızının 140 kilometreye ulaştığı öğrenildi. Saat 06.40 sularında tren, Ankara Garı'na 200 metre kala makaslarda raydan çıkarak devrildi.
Makas değiştirme fayda etmedi
Kaza öncesinde bin tonluk yük taşıyan trenin Lalabel mevkiinde freninin boşaldığı Tren Trafik Kontrol Merkezi'ne bildirildi. Tren görevlileri gar yetkilileriyle bağlantı kurarak, makas değiştirme yoluyla hız azaltılmaya çalışıldı. Ancak birinci makası geçen tren, aşırı hız nedeniyle ikinci makası atlayamadı. 37 vagonluk yük treninin lokomotifiyle 35 vagonunun devrildiği kazada, 42 yaşındaki tren şefi Mehmet Yelkenbırak ile 52 yaşındaki gardfren Sinan Işık hayatını kaybetti. Yelkenbırak ve Işık'ın trenin kaza yaptığı bölgeden önce trenden atladıkları öğrenildi.
Hafif yaralı makinistler Mehmet Işık, Mehmet Doğan ve gardfren İsmail Canlı, Numune Hastanesi'ndeki tedavilerinin ardından 'tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu iki kişinin ölümüne neden olma' suçundan, mahkemeye sevk edildi.
Gardfren Canlı, Yerköy'den ayrılmadan önce tren şefiyle frenleri kontrol ettiklerini, bir sorun olmadığını, trenin freninin daha sonra boşaldığını söyledi. Mahkeme, delil durumu, inceleme yapılmamış olması ve sabit ikametgâh sahibi olmaları nedeniyle üç görevliyi serbest bıraktı.
Bu arada Lalabel İstasyonu'nda trenin kontrolden çıkmasının ardından Tren Trafik Kontrol Merkezi'nin dört banliyö trenini durdurduğu öğrenildi. Böylece yük treninin banliyö trenleriyle karşılaşması önlenerek, büyük bir faciadan dönüldü. Kazanın ardından savcılık olayla ilgili soruşturma başlattı. Oluşturulan dört kişilik bilirkişi heyeti çalışmalarına başladı.
Vekilden açıklama yok
TCDD Genel Müdürvekili Talat Aydın kazanın nedeni tam tespit edilmeden bir değerlendirme yapmayacağını belirtirken, Ankara Valisi Kemal Önal, maddi hasarın çok fazla olduğunu söyledi. Seferlerin aksamaması için kaza bölgesindeki iki hattan birisinin ulaşıma açıldığı belirtildi.
Türk Ulaşım-Sen Genel Başkanı Nazmi Güzel ise, "Dizideki makine 24 binlik yerine 22 binlik olsa, bir ihtimal kaza önlenebilirdi. Bu, TCDD'nin teknik açıdan sıkıntılı olduğunu gösteriyor" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7347257347250

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.