Trene tuzak son anda fark edildi

Erzurum-Erzincan demiryoluna iki noktada döşenen uzaktan kumandalı düzenekte toplam 25 kiloluk C-4 patlayıcı, önceki gece fark edilerek etkisiz hale getirildi. Hedef, 180 yolcusu olan Erzurum Ekspresi'ydi.

ERZİNCAN - Erzurum-Erzincan demiryoluna iki noktada döşenen uzaktan kumandalı düzenekte toplam 25 kiloluk C-4 patlayıcı, önceki gece fark edilerek etkisiz hale getirildi. Hedef, 180 yolcusu olan Erzurum Ekspresi'ydi.
Bir ihbar üzerine yola çıkarılan jandarma devriyesi, önceki gece saat 23.45'te bir grubun tuzak kurduğunu fark etti. Teröristler, jandarma kontrol timiyle kısa süren bir çatışmadan sonra kaçtı. Demiryoluna 10 metre arayla döşenen 5 ve 20 kilogramlık toplam 25 kilogram C-4 patlayıcı, iki piknik tüpü, 12 kilogramlık mutfak tüpü el yapımı patlayıcı maddeyle dolu 18 kilogramlık yağ tenekesi bulunarak etkisiz hale getirildi. Bölgede ayrıca bir Kalaşnikof tüfek, beş dolu şarjör, bir uzaktan kumanda tertibatı için telsiz ve 70 metre uzunluğunda elektrik kablosu bulundu.
Faciayı bir memur önledi
Ankara-Kars seferini yapan Erzurum Ekspresi, çoğu üniversite öğrencisi ve asker 180 yolcusuyla birlikte önceki gün saat 14.30'da Erzurum Gar'ına geldi. Teröristlerin bomba yerleştirdiği Sansa Deresi mevkiine gelmeden Erzincan'ın Kemah ilçesinde yetkililerin yeniden yol güvenliği ve kontrolünü sağlamak için yaklaşık üç buçuk saat 'Yolda kaya var' diyerek beklettiği yolcular, Erzurum'a geldiklerinde facianın eşiğinden döndüklerini öğrendi.
Erzurum Ekspresi, dün sabahki ikinci kontrol nedeniyle saat 14.30'da Erzurum'a gidebildi. Erzincan Garı'ndan Erzurum'a çekilen telgrafta, teröristlerin demiryoluna döşediği bombaları Demirkapı İstasyonu'nda yol çavuşu olarak görev yapan bir memurun fark edip, jandarmaya 'Demiryolunda yabancı madde var' diye haber verdiği belirtildi.
Batman'ın Sason ilçesinde de yola döşenen mayının dün sabah askeri bir aracın geçişi sırasında patlatılması sonucu, Ersin Çelik ve Mehmet Kürkü isimli erler yaralandı. Erlerin sağlık durumu iyi, bölgede operasyon sürüyor. (dha, aa)


    http://www.radikal.com.tr/7583467583460

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.