Trenler durdu, TCDD yine görevden aldı

Trenler durdu, TCDD yine görevden aldı
Trenler durdu, TCDD yine görevden aldı

Haydarpaşa?da eylem yapan TCDDçalışanlarını polis kalkanlarla iterek garın dışına çıkardı. Ancak sendika üyeleri sabah saatlerinde yine pankartlarıyla tren garındaydı. FOTOĞRAF: SEFA KIRDÖK / DHA

Görevden alınan 16 TCDD çalışanı için trenler durdu. Sendikalar 'Arkadaşlarımız işe dönünceye dek eylem sürecek' derken TCDD 30 çalışanı daha görevden aldı

ANKARA- Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) ve Türk Ulaşım-Sen 25 Kasım Uyarı Grevi’ne katıldıkları gerekçesiyle görevden alınan 16 işçiye destek vermek amacıyla dün saat 22.00 itibarıyla trenleri durdurdu. Türk Ulaşım-Sen ve BTS, 16 TCDD çalışanı işlerine dönene kadar eyleme devam edeceklerini açıkladı. TCDD ise bu dünkü eylem üzerine 30 çalışanı daha görevden aldı.
Kamu çalışanlarının 25 Kasım’daki ‘iş bırakma’ eylemi nedeniyle TCDD’de görevli 16 sendikalı açığa alınmıştı. Bunun üzerine demiryolu çalışanları arkadaşlarının işe iadesi talebiyle eylem kararı almıştı. Önceki akşam eylemler başladı ve tren yolculukları kâbusa dönüştü. Pek çok garda yolcular saatlerce beklerken bazı seferler hiç yapılmadı. TCDD Genel Müdürlüğü yetkilileri eyleme katılmayan kişilerle seferleri yapmaya çalıştı ve garlarda gerilim yaşandı.
İstanbul: Eylem nedeniyle saat 22.00’da İstanbul - Ankara seferini yapacak olan Anadolu Ekspresi ve 22.30’da İstanbul-Ankara seferini yapacak olan Ankara Ekspresi kalkmadı. Anadolu Ekspresi’ni hareket ettirmesi için başka bir yerden makinist getirildi. Ancak eylemcilerin tepkisi üzerine makinist trene binmekten vazgeçti. Bunun üzerine polis şarkılar söyleyen ve halay çeken gruba müdahale etti. Grubun gardan kalkanlarla itilerek çıkarılmasının ardından tren seferleri başladı.  Dün eylem devam etti.  Trenler durdu. Anonslarla tren seferlerinin yapılamadığı duyuruldu. 

Makinist olmadan...
Birleşik Taşımacılık Sendikası 1 No’lu Şube Sekreteri Mithat Ercan Haydarpaşa’da bekletilen Yataklı Ankara Ekspresi’ne binan Servis Müdürü Nihat Aslan treni hareket ettirdi. Aslan’ın 5-6 istasyon gittikten sonra  makinistlere teslim etti. Ercan “2004’de Nihat Aslan, sekiz kişinin öldüğü 89 kişinin yaralandığı kazada AST adlı otomatik frenleme sistemini kurmadığı için yargılanıyor. Hiçbir yeterliliği olmayan bir kişi treni götürerek, onlarca yolcuyu tehlikeye atmıştır” dedi.
Eskişehir: Gece yarısı Eskişehir Garı’na gelen KESK ve Türkiye Kamu- Sen üyesi 100 kişi basın açıklaması yaptı. Bazı makinistler TCDD Genel Müdürlüğü yetkililerince trene bindirilirken eylemci memurlar treninin hareket etmemesi için yeşil ışığı yakmadı. Bir saat Eskişehir Garı’nda bekleyen 9 Eylül Ekspresi İzmir’e doğru hareket etti. Yolcular, otobüslerle gidecekleri yere gönderildi.
Adana: Trenler kent garlarından hareket etmedi. Binlerce kişinin kullandığı Adana-Mersin arasındaki 48 sefer iki gün gerçekleştirilmeyecek.
Kocaeli: Gebze-Haydarpaşa hattında banliyö trenleri sefer yapmadı. Bilet gişelerinin de açılmadığı, makinistlerin göreve gitmediği görüldü. Vatandaşlar Gebze Tren Garı’nda trenlerin çalışmadığını öğrenince, başka araçlarla işe gitmenin yolunu aradı.
Sakarya: Adapazarı-Haydarpaşa tren seferlerinin dün yapılmadı.
Samsun: Samsun Garı’ndan yapılması planlanan bazı yük ve yolcu treni seferlerinde aksama yaşandı.

Karşılıklı restleşme
TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, “İnceleme bitmeden  göreve iade mümkün değil. Suçsuz oldukları anlaşılırsa iade edeceğiz.  Snyallerle oynandığı, makinistleri zorla trenden indirdiklerini tespit ettik. Hukuka aykırı davranan ceza alır” dedi.
Türk Ulaşım-Sen Genel Başkanı Nazmi Güzel de “Eyleme katılım yüzde 90. Ehil olmayan insanlar trenleri çalıştırıyor, yolcuların hayatını riske atıyor. 16 kişi görevine iade edilene kadar eylem sürecek” dedi.
Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası ise akşam yaptığı açıklamada,  30 çalışanının daha görevden alındığını duyurdu. (dha, aa,Radikal)