Trenlere karşı sabotaj iması

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Edirne-İstanbul arasındaki sinyalizasyon sisteminde kırmızının yeşil, yeşilin kırmızı yapıldığını ortaya çıkardıklarını açıkladı.

ERZİNCAN - Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Edirne-İstanbul arasındaki sinyalizasyon sisteminde kırmızının yeşil, yeşilin kırmızı yapıldığını ortaya çıkardıklarını açıkladı. Tren kazalarının ardından 25'e yakın şüpheli olayla karşılaştıklarını anlatan Bakan Yıldırım, "Demiryollarına dadananlar var" dedi.
Refahiye-Sivaskarayolu üzerindeki Altköy Elmas Dinlenme Tesisleri'nde dün gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Yıldırım, kazalarla ilgili çeşitli kollardan araştırma, soruşturma, teknik bilirkişi incelemelerinin devam ettiğini anlattı. Yıldırım, şöyle konuştu: "Terör ya da sabotajla ilgili ihtimali de göz ardı etmedik. Bu amaçla ilgili savcılıklara ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nün ilgili birimlerine müracaatlarımızı yaptık. Onlar da bu yönüyle gerekli araştırmayı yaptı. Bunu yapmamızın sebebi, kazalar akabinde üst üste yaşanan şüpheli olaylardır. Demiryollarına dadananlar var. Edirne-İstanbul güzergâhında sinyallerin filtreleri değiştirildi yeşil kırmızı, kırmızı yeşile takılmak suretiyle. Bu, kaza için çok büyük bir risk oluşturuyordu. Allah'tan tespit edildi. Derhal fark edildi ve durum düzeltildi. Yine Edirne'den gelen Vosloy Ekspresi'nin yolu üzerine terk edilmiş bir su tankeri konuldu ve tren çarptı. Allah'tan ölümlü bir kaza olmadı. Aynı şekilde Diyarbakır'da ve Adana'da 300 metre boyunca rayların bağlantıları söküldü. Eğer bu da fark edilmemiş olsa, çok ciddi bir kazayla karşılaşabilirdik. Buna benzer 25'e varan şüpheli olay var."
Yıldırım, bu olayların ardından güvenlik önlemlerinin artırılarak tüm bölgelerin uyarıldığını, yine de riskin her zaman var olduğunu söyledi.
Yıldırım, tren kazalarında ölenlerin yakınları ve yaralananlar için TCDD'nin sigorta fonundan ödeme yapmaya başladığını açıkladı.