Trenlerin güvenliği polise emanet

Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü Ramazan Er, son kapkaç olaylarının ardından trenlerde TCDD özel güvenlik görevlilerine ek olarak polisin de görev yapacağını söyledi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü ve Genel Müdür Yardımcısı Ramazan Er, trenlerde yaşanan son kapkaç olaylarının ardından TCDD özel güvenlik görevlilerine ek olarak polisin de görev alacağını bildirdi.
Er, Emniyet Genel Müdürlüğü'nde düzenlediği haftalık bilgilendirme toplantısında, yaklaşan Ramazan Bayramı dolayısıyla alınan tedbirleri anlattı. Er, alınan bütün trafik tedbirlerine rağmen herhangi bir sebeple karayollarının trafiğe kapandığı veya yol güvenliğinin olumsuz yönde etkilendiği hallerde, durumun Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı'na bağlı kaza danışma biriminin 0312 412 25 92 numaralı telefonu veya 0312 468 91 43 numaralı faksına bildirilebileceğini kaydetti.
Suriye vatandaşlarının Hatay'ın Reyhanlı ve Yayladığı ilçeleri ile Şanlıurfa'daki akrabalarını, Kilis ve Gaziantep'te ikamet eden vatandaşların Suriye Halep'teki, Mardin Nusaybin'de ikamet eden vatandaşların Suriye Kamışlı'daki akrabalarını 15-16 Kasım tarihlerinde idari izinle iki gün boyunca ziyaret edebileceğini belirten Er, akraba vatandaşların birbirlerine 200 doları geçmeyecek şekilde hediye verebileceğini bildirdi.
Er, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı koordinesinde 2003 yılında 230 adet operasyon gerçekleştirildiğini, bu operasyonlarda yakalanan 1643 kişiden 579'unun tutuklanarak cezaevine konulduğunu belirterek, operasyonlarda, 275 adet tabanca, 7 adet uzun namlulu silah, 35 adet av tüfeği, 6005 adet çeşitli çap ve markalarda fişek, 738 adet çek-senet, 40 adet sahte kimlik, 2 adet pasaport ele geçirildiğini kaydetti.
Er, 26 Ekim 2004 tarihine kadar gerçekleştirilen 174 adet operasyonda ise yakalanan 1600 kişiden 636'sının tutuklandığını, operasyonlarda 377 adet tabanca, 11 adet uzun namlulu silah, 63 adet av tüfeği, 10 bin 260 adet çeşitli çap ve markalarda fişek, 1800 adet çek-senet, 76 adet sahte kimlik, 8 adet el bombası, 37 adet kurusıkı tabanca, 13 adet pasaport, 41 adet araç, 13 adet çelik yelek, 5 adet telsiz, 91 adet cep telefonu, 3 adet plaka ve 4 adet kelepçe ele geçirildiğini bildirdi.
Son günlerde kapkaç olaylarındaki artışın toplumsal bir rahatsızlık boyutuna ulaştığını vurgulayan Er, bu konuda birçok önleyici tedbir aldıklarını söyledi. Er, kapkaç suçuna karışanların profilleri incelendiğinde, özellikle büyük şehirlere göç eden çok çocuklu ailelerin bir bölümünün uygun olmayan ekonomik şartlarının, anne-babalarının birbirlerinden ayrı yaşamalarının ve ailevi problemlerinin etken neden olarak belirlendiğini ifade ederek, "Suç işlemeye teşvik edilen bu çocuklar, mevcut yasalardaki çocuklar lehine hükümlerden de yararlanarak, kapkaç suçuna yönelmişlerdir. 1 Nisan 2005'te yürürlüğe girecek yeni Türk Ceza Kanunu'nda kapkaç suçuna 3 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası verilecektir" dedi.
Er, trenlerde meydana gelen kapkaç olaylarıyla ilgili olarak TCDD ile Asayiş Daire Başkanlığı arasında bir dizi toplantı gerçekleştirildiğini belirterek, "TCDD Genel Müdürlüğü ve illerdeki işletme müdürlükleriyle görüşüyoruz. İşletme müdürlükleri ile polisimiz yakın işbirliği içinde olacak. İlgili birimlerden gelen talepler doğrultusunda, yolların ve olayların durumuna göre polis takviyesi yapılacak. Trenlerde TCDD özel güvenlik görevlilerine ek olarak polis de görev alacak. Bu konuyla ilgili genelge de dün itibariyle bütün illere iletildi" diye konuştu.
Er'in verdiği bilgiye göre, 2003 yılının ilk dokuz ayında İstanbul'da 3745, İzmir'de 1897, Ankara'da da 472 kapkaç olayı yaşanırken, 2004 yılının ilk dokuz aylık döneminde İstanbul'da 5999, İzmir'de 1757, Ankara'da ise 433 kapkaç olayı yaşandı. Kapkaç olayları İstanbul'da yüzde 60 artarken İzmir'de yüzde 7, Ankara'da ise yüzde 8 oranında azaldı. Türkiye genelinde 2003 yılında 9700, 2004 yılında ise 11886 kapkaç olayı yaşanırken, bu oran yüzde 23 arttı. Kapkaç olayları, Balıkesir'de yüzde 186, Denizli'de yüzde 482, Kayseri'de yüzde 312 oranında dikkat çekici şekilde yükseldi.

UYUŞTURUCU OPERASYONLARI

Uyuşturucu madde operasyonlarında da 2002 yılında 4147 olayda 8360 kişi, 2003 yılında 3736 olayda 7934 kişi, 11 Kasım 2004 tarihine kadar gerçekleştirilen 4682 olayda ise 9423 kişi yakalandı. Bu yılki operasyonlarda, 5 ton 60 kilogram eroin, 4 ton 447 ton baz morfin ve 3 ton 402 kilogram esrar, 41 kilogram afyon, 110 kilogram kokain, 5 milyon 597 bin 688 adet captagon, 617 bin 410 ecstasy ile 40 litre asetik anhidrit ele geçirildi. BM Uyuşturucu ve Suç Ofisi'nin (UNODC) 2004 yılı Türkiye çalışmasına da değinen Er, bu çalışmanın sonuçlarının basına yansıdığı şekilde olmadığını ifade ederek, şöyle konuştu:
"Çeşitli uluslararası raporlarda Türkiye'nin uyuşturucu ile mücadelesindeki gelişmelere övgüyle yer verilmektedir. BM UNODC 2004 Dünya Uyuşturucu Raporu'nda Türkiye'deki başarılı uyuşturucu yakalamalarından bahsedilirken, Uluslararası Narkotik Kurulu 2001, 2002 ve 2003 raporlarında ise bölge ülkelerine örnek teşkil edecek TADOC'un başarılı uluslararası eğitimleri ve çalışmalarından bahsedilmektedir. Halen ciddi boyutlarda bir madde kullanımı sorunu yaşamayan ve bu haliyle dünya ülkelerinin hayranlığını kazanan ülkemizde amaç, ulusal kullanıcı profilimize dayanarak risk gruplarımızı tespitle bunlara yönelecek tehlikeleri önleyip, kullanım sorununu kontrol altında tutmaya ve ortadan kaldırmaya çalışmaktır."
Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Er, bir soru üzerine, Ukrayna'da yaşanan Haluk Kırcı'nın üzerinden çıkan 'Remzi Bulut' adına pasaportla ilgili bir polis müfettişinin görevlendirildiğini belirterek, "Maliye Bakanlığı kendilerinde bu isimde birinin çalışmadığını belgenin gerçek dışı olduğunu bildirdi. Remzi Bulut'un Elazığ'daki TEDAŞ'tan geçen ay emekli olduğunu ve Mersin'de ikamet ettiği bilgisine ulaştık. Şahsın bilgisi dışında, nüfus bilgilerinin kullanıldığını belirledik" dedi.
Er, bir başka soru üzerine de, Haluk Kırcı'ya ait olduğu iddia edilen 'Mehmet Ali Şahbaz' adına düzenlenmiş pasaportla ilgili olarak, söz konusu kişinin tutuklandığını, ancak bu pasaportla yurtdışına herhangi bir tarihte çıkış yapılmadığını kaydetti.
Sendikacı Süleyman Yeter'in de aralarında bulunduğu gözaltındaki 15 kişiye işkence yaptıkları iddiasıyla çarptırıldıkları 11 ay 20'şer günlük hapis cezaları Yargıtay tarafından bozulan dört emniyet görevlisi hakkındaki davanın 'zamanaşımı' nedeniyle ortadan kaldırılmasına ilişkin bir soruya da Er, "Görevimiz olayın ardından suç delillerini tanıklarıyla tespit edip adli makamlara tevdi etmektir. Adli makamlardan yazılı ve şifai emirlerle yerine getirmek gibi bir görevimiz var. Dava ve zaman aşımı polisi direk olarak ilgilendiren bir husus değil" karşılığını verdi.
Ramazan Er, bir gazetecinin, "Bazı kişilerin yoğun İstanbul trafiğinden kurtulmak için ambulansla yolculuk ettikleri yönünde haberler var. Buna karşı ne tür tedbirler alınıyor?" sorusu üzerine ise "Görevli arkadaşlarımız bu konuda uyarıldı. Ambulanslar ve plakaları belli. Gerekli incelemeyi yapacaklar" dedi.