Triatlon kazası mahkeme yolunda

Atatürk Barajı Gölü'nde düzenlenen triatlonda ölen iki sporcu dün toprağa verildi. Yarışmacıların boğularak öldüğü açıklandı.
GAP Şenlikleri'nde düzenlenen triatlon çerçevesinde önceki gün...

ADIYAMAN - Atatürk Barajı Gölü'nde düzenlenen triatlonda ölen iki sporcu dün toprağa verildi. Yarışmacıların boğularak öldüğü açıklandı.
GAP Şenlikleri'nde düzenlenen triatlon çerçevesinde önceki gün Adıyaman'ın Kâhta ilçesindeki Neşet'in Yeri mevkiinde suya giren yarışmacılardan 21 yaşındaki Ali Esmer ile 19 yaşındaki Menderes Çoban, bir süre yüzdükten sonra boğularak ölmüştü.
Mersin Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nün lisanslı sporcusu Menderes Çoban ile Gaziosmanpaşa Üniversitesi'ne bağlı Tokat Spor Akademisi 2'nci sınıf öğrencisi Ali Esmer'in yapılan otopsilerinde, 'Boğulma sonucu ölüm' yazıldı, başka ayrıntıya yer verilmedi. Otopsiden sonra ailelerine teslim edilen Esmer Şanlıurfa'da, Çoban ise Mersin'de toprağa verildi.
Adıyaman Valisi Halil Işık, "Yüzerken sporculardan birisinin aniden bağırması ve yardım istemesi sonucu diğer sporcular da paniğe kapıldı. Olayın tanığı sporcuların anlattıklarına göre, sporcuların birbirlerini kurtarma gayretleri neticesinde ikisi birden boğulmuş" dedi.
Triatlon Federasyonu Başkanı Korhan Kılıçoğlu ise şunları söyledi: "Gerekli tedbirlerin alınmadığı, cankurtaran botlarının mazotlarının olmadığı yazılıyor. Böyle bir şey yoktur. Boğulma tehlikesi geçiren yedi kişiden beşini kurtardık, ancak diğer ikisini kurtaramadık" diye konuştu. Gençlik ve Spor İl Müdürü Seyit Ahmet Balcı da, "Bize düşeni eksiksiz yerine getirdik" diye konuştu.
Triatlon Mersin İl Temsilcisi ve Kafile Başkanı Metin Üner, "Yüzücülerden Ali Esmer'in durumunu fark eden sporcumuz Menderes Çoban, yardımseverliğinin kurbanı oldu. Sporcumuzu kaybettiğimiz için çok üzgünüz" dedi.
Ali Esmer'in amcası Halil Esmer ise, yeğeninin ölümünde ihmal olduğunu öne sürerek yetkilileri suçladı: "Kurtarma teknelerinde mazot bulunmadığı için olaya zamanında müdahale yapılmadığını öğrendik. Hakkımızı arayacağız ve yasal yollara başvuracağız."
'Bir sandal geldi ama...'
Yarışta Ali Esmer'den birkaç metre geride suya dalan 17 yaşındaki Mustafa Yokuş, "50-60 metre sonra dalgalara karşı koyamadık. Ali ağabey, ben ve başka sporcular bağırıyordu. Bir sandal geldi ve bazılarımızı kurtardı. Ali ağabey uzaktaydı. Ona gidemedik. Suda kayboldu. Çok sayıda sporcu tehlike yaşadı" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7572657572650

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.