Tribün terörü Bakanlar Kurulu'nda

Hükümet sözcüsü Çiçek, futbolda meydana gelen olumsuzluklar, şiddet ve şike olaylarının, yarın TBMM Genel Kurulu'nda görüşüleceğini söyledi.

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, futbolda meydana gelen olumsuzluklar, şiddet ve şike olaylarının, verilen önergeler üzerine yarın TBMM Genel Kurulu'nda görüşüleceğini bildirdi. Çiçek, bu konuda TBMM'de bir de komisyon oluşturulacağını söyledi.
Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, toplantıda, hükümet programında önemli yer verdikleri sosyal güvenlik sistemi ve sağlık alanlarıyla ilgili çalışmaların gündeme geldiğini, bunlardan bazılarının 17 Aralık'a kadar çıkarılması gerektiğini, bazılarının da yıl sonuna kadar çıkarılmasını istediklerini söyledi.
Ceza Muhakemeleri Yasa Tasarısı'nın muhtemelen çarşamba günü TBMM Adalet Komisyonu'nda görüşüleceğini ve hemen TBMM Genel Kurulu'na ineceğini belirten Çiçek, ''Akabinde de Ceza İnfaz Kanunu ile ilgili düzenlemeyi yapıyoruz'' dedi.

HASTANELERİN BİRLEŞTİRİLMESİ

Hastanelerin birleştirilmesi konusunun da toplantıda ele alındığını ifade eden Çiçek, bununla ilgili yasayı yılbaşına kadar çıkarmayı istediklerini söyledi. ''Sosyal güvenlik sisteminin bütçe açıkları bakımından her zaman önemli bir kara deliği oluşturduğunu'' kaydeden Çiçek, hastanelerin birleştirilmesi, sosyal güvenlik reformu, aile hekimliği ve genel sağlık sigortası konularının hepsinin birarada düşünülmesi gerektiğini söyledi.
Hastanelerin birleştirilmesi konusunda kamuoyuna doğru bilgi vermek istediklerini belirten Çiçek, şöyle konuştu:
''2005 yatırım bütçesinin iki katı kadar genel bütçeden sosyal güvenlik sistemlerine kaynak aktarılıyor. Bunun 22 katrilyona yakın rakama ulaştığını herkesin görmesi lazım. Yani devletin elindeki işletmelerin, sağlık kuruluşlarının en verimli şekilde, devlete en az masraf getirecek, vatandaşa en kaliteli hizmeti götürecek tarzda düzenlenmesi aklın, bilimin gereğidir. Slogan konusu olacak bir konu değildir.''

FUTBOLDAKİ ŞİDDET OLAYLARI

Son zamanlarda futbolda üzücü gelişmelerin yaşandığını ifade eden Çiçek, ''Buralarda adeta bir futbol sahası olmaktan öte bir meydan muharebesine dönecek üzücü gelişmeleri geçmişte de gördük, yaşadık'' dedi. Çiçek, sporda şiddetin önlenmesiyle ilgili yasanın çıkarıldığını anımsattı.
Çiçek, hem AKP'den hem de CHP'den futbolda şiddet olaylarına ilişkin 75 ayrı önerge geldiğini bildirdi. Bu konunun yarın TBMM Genel Kurulu'nda görüşüleceğini belirten Çiçek, Futbol Federasyonu ve Kulüpler Birliği'nin de bu konuyu gündemlerine alacaklarını kaydetti.

'YETMİYORSA, YENİ TEDBİRLER ALIRIZ'

Çiçek, şöyle devam etti:
''Spor bir centilmenlik alanıdır. Oraya insanlar hoş vakit geçirmek, eğlenmek için ve kardeşçe birtakım duyguları paylaşmak için giderler. Maalesef bunlar olmuyor, zaman zaman hepimizi üzen olaylar meydana geliyor. Sporun her dalının bu duyguların gelişmesine katkı sağlayabilmesi bakımından, bir taraftan yasal tedbirlerin alınması gerekiyor ki bunları aldık, eğer bunlar yetmiyorsa yeni tedbirleri de süratle alırız. Yeni yasa çıkarmak gerekiyorsa çıkarırız. Bu noktada hepimize düşen görevler var. Beyanda bulunurken, açıklamalar yaparken, bu beyanların gerginlik meydana getirmeyecek, bir takımın taraftarlarını bir başka takımın taraftarların aleyhine kışkırtmayacak beyanlar olması lazım.
Bu hafta içinde TBMM'deki görüşmelerde ve akabinde muhtemelen kurulacak bir komisyonda eksiklikler, aksayan yönler tespit edilecektir. Bunun akabinde alınabilecek yasal tedbir varsa tekrar alırız, alınacak kararlar varsa alırız ama o noktaya gelinceye kadar da en azından kulüp yöneticilerimiz başta olmak üzere, yazarlarımız çizerlerimiz hepimiz, meseleyi olabildiğince olumlu istikamete yönlendirmemiz gerekiyor."
Toplantıda, kapkaç konusunun da ele alındığını ifade eden Çiçek, meselenin ceza hukuku boyutu olduğunu belirterek, bu konuda bir düzenleme yapıldığını anımsattı. Yargıtay'ın da son içtihatlarında bunu gasp olarak da kabul ettiğini kaydeden Çiçek, artık kimsenin eskiden olduğu gibi bu tür bir suçu işlemesi halinde az bir cezayla kurtulacağı kanaatine kapılmaması gerektiğini söyledi.
Kapkaç konusuyla ilgili diğer boyutları araştırmak üzere 4 bakanlık arasında bir komisyon oluşturulduğunu anımsatan Çiçek, ''Bu komisyonun çalışmalarını bir an önce sonuçlandırması ve alınacak tedbirleri belirlemesi, tedbirlerin yeni baştan gözden geçirilmesi konusunda bir mutabakatımız var. Onu da bu toplantıda kararlaştırdık'' dedi.