Tribünde oturarak iklim değişikliğiyle savaşılmaz

TBMM Küresel Isınma Komisyonu "Türkiye Kyoto Protokolü'ne izleyici olarak kalmamalı. Taraf olmasa bile müzakere sürecine bir an önce katılmalı" dedi.

ANKARA - TBMM Küresel Isınma Komisyonu "Türkiye Kyoto Protokolü'ne izleyici olarak kalmamalı. Taraf olmasa bile müzakere sürecine bir an önce katılmalı" dedi.
Atmosferde sera etkisi yaratan gazların azaltılmasıyla ilgili Kyoto Protokolü'nün süresi 2012 yılında doluyor. Anlaşmaya taraf olan ülkeler, 2012 sonrasındaki yükümlülükleri belirlemek için Mayıs 2006'dan bu yana müzakereleri sürdürüyor. Türkiye bu süreçte yok. Komisyonun dün ele aldığı taslak raporunda, Kyoto tavsiyesi dışında şu noktalar dikkat çekti.
HEMEN HAREKET: İklim değişikliği tüm sektörleri, ekolojiyi ve kalkınmayı etkileyeceğinden uzun vadede düşük karbon ekonomisine geçiş için önlemler bugünden alınmalı.
TEMİZ ENERJİ: Enerji politikaları, verimlilik, temiz teknoloji, yerel enerji ve tasarruf merkezinde şekillendirilmeli. Güneş enerjisi desteklenmeli.
SU: Tarımda klasik sulama yöntemleri acilen değiştirilerek, kapalı sistem damlama yöntemlerine geçilmeli. Artması beklenen sellere karşı risk haritaları oluşturulmalı. Yeraltı suları için acil önlem alınmalı.
SANAYİ: Fazla enerji tüketen standart dışı teknolojilerin Türkiye'ye transferini önlemek için gerekli tedbirler alınmalı.
ULAŞIM: Şehiriçinde demiryolu ve denizyolunun payını artırılması için yerel yönetimlere destek verilmeli. (Radikal, aa)