Trilyonları 'esirgediler'

Muhtaç çocukları korumakla görevli Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK), bakan talimatıyla, Türkiye Jokey Kulübü'nden (TJK) gelen aylık 1 trilyon lira gelirden mahrum kaldı.

ANKARA - Muhtaç çocukları korumakla görevli Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK), bakan talimatıyla, Türkiye Jokey Kulübü'nden (TJK) gelen aylık 1 trilyon lira gelirden mahrum kaldı.
CHP, TJK'nın istemi üzerine gelirin kesilmesine yol açan talimatı veren Devlet Bakanı Güldal Akşit ile bu konudaki yargı kararını uygulamayan Tarım Bakanı Sami Güçlü hakkında Yüce Divan istemiyle Meclis soruşturması açılmasını istedi. Gelir kesilmesi istemini Akşit'e ileten avukatlık bürosunun ortağının İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'nun oğlu olduğu belirlendi.
CHP'li Kemal Kılıçdaroğlu ve arkadaşları, Akşit ve Güçlü hakkında soruşturma açılmasına ilişkin önergeyi TBMM Başkanlığı'na sundu. Önergenin gerekçesinde, konuyla ilgili şu gelişmeler anlatıldı:
"SHÇEK, at yarışları hasılatından yüzde 1'lik payı ödemeyen TJK ile Tarım Bakanlığı hakkında Ankara 6. İdare Mahkemesi'ne dava açtı. 2002 yılında sonuçlanan davada mahkeme, payın ödenmesini kararlaştırdı. Bu kararı Tarım ve Köyişleri Bakanlığı temyiz etti. Ancak bir üst mahkeme olan Danıştay 10'uncu Dairesi, yürürlüğün durdurulması istemini reddetti.
Süreç SHÇEK lehine gelişirken 'Aksu-Savaş-Çalışkan Avukatlık Ortaklığı' adlı özel bir avukatlık bürosu adına avukat Mahmut Savaş, Güldal Akşit'in bakanlığına 4 Ağustos 2003 tarihinde bir yazıyla başvurdu. Yazıda, SHÇEK'in mahkeme kararının uygulanmasında ısrar eden ve kararın uygulanmasını engelleyen Tarım Bakanlığı yetkilileri hakkında yasal takibat başlatma kararından vazgeçirilmesi için yardım istendi. Güldal Akşit, yazının üzerine 'SHÇEK Genel Müdürlüğü'ne, ilgilinin talebi doğrultusunda gereğini' not düşerek, SHÇEK Genel Müdürlüğüne havale etti."
Önergede ayrıca, yasaya aykırı bu talimata kurumun aylık ortalama bir trilyon liralık gelir kaybına uğradığı kaydedildi. Devlet Bakanı Akşit, verilemeyecek hiçbir hesabının olmadığını söylerken, "Dava daha sürüyor. Henüz bitmemiş, kesinleşmemiş bir karar uygulanırsa ve yargıdan aksi yönde bir karar çıkarsa o paranın faizi ile birlikte ödenmesi gerekiyor. Bu sorumluluğu ben almam" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7419137419130

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.