Trilyonluk okul dört ayda eskidi

Çantasız eğitimde 'örnek okul' olarak Kocaeli'nin Kandıra ilçesinde yaptırılan Gürgendüzü İlköğretim Okulu dört ayda kullanılamaz hale geldi.

KOCAELİ - Çantasız eğitimde 'örnek okul' olarak Kocaeli'nin Kandıra ilçesinde yaptırılan Gürgendüzü İlköğretim Okulu dört ayda kullanılamaz hale geldi. 300 öğrenci başka okula nakledildi.
Milli Eğitim Bakanlığı'nın açtığı ihaleyle 268 milyar 70 milyon lira muhammen bedelle yaptırılan, ancak maliyeti 1 trilyon lirayı aşan okul,
2003-2004 öğrenim dönemi başında eğitime açıldı. Bu okulda çantasız eğitim planlandığından, her öğrenciye kitap ve defterleri için özel dolaplar da yaptırıldı.
Kandıra'ya hâkim bir tepede iki katlı 12 derslikli inşa edilen okulun bahçesine voleybol ve basketbol sahaları da yapıldı. Ancak müteahhit firma projede yer aldığı halde bu tesislerin çevresine tel örgü çekmedi, elektrik kablolarını da açıkta bıraktı. Buna rağmen okul teslim alındı.
Okul kışla birlikte dökülmeye başladı. Çatıdaki alüminyum levhalar ilk şiddetli rüzgârda uçtu. Çatının yanı sıra yalıtımsız pencereler de su geçirdiğinden tavan ve duvarlardaki sıvalar döküldü. Küçük bir binayı
ısıtabilecek kapasitede kalorifer kazanı kurulduğundan binayı ısıtmak da mümkün olmadı.
Kaymakamlığın ve valiliğin yaptırdığı inceleme sonucunda burada eğitim yapılamayacağı sonucuna varıldı. Valilik kararıyla 300 öğrenci, 15 gün önce Tasvire Hurşit Güneş İlköğretim Okulu'na nakledildi.
Kaymakam Mehmet Sarıcan, okulla ilgili kararı Kocaeli Valiliği'nin vereceğini belirtti.