Trilyonluk tesis çürüyor

Bilimsel araştırma yapmak için 12 yıl önce Bodrum'da kurulan trilyonluk su ürünleri merkezi, iki yıl önce kira sözleşmesi uzamayınca çürümeye terk edildi.
Haber: YAŞAR ANTER / Arşivi

MUĞLA - Türkiye'nin ilk ve tek balık kuluçkahane, üretim, araştırma ve inceleme laboratuvarlarının bulunduğu, 13 yıl önce hizmete giren Bodrum Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü'nün Güvercinlik Eğitim ve Üretim Merkezi çürümeye terk edildi. İtalyan hükümetinin desteğiyle, bugünkü rakamlarla 50 milyon YTL'ye kurulan tesis, yağmalandı.
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Bodrum Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürü Nezih Bilecik 1987'de göreve başlayınca, başkanlığını yaptığı Türk ve İtalyan bilim adamlarının bulunduğu heyet ile birlikte, merkezin projesini hazırladı. İstanbul'dan Antakya'ya kadar geniş bir bölgede denizcilik ve su ürünleri sektöründe hizmet verecek Türkiye'nin ilk kuluçkahane, üretim, eğitim ve bilimsel araştırma merkezi olan Güvercinlik Eğitim ve Üretim Merkezi'nin projesi, 1991'de tamamlandı ve dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından da desteklendi.
Kira sözleşmesi uzatılmadı
Merkez, İtalyan hükümetinin yaklaşık 1.6 milyon dolar (2 milyon 160 bin YTL) hibesi, 4 milyon dolar değerinde teknik cihaz ve malzeme desteğiyle, 1993'te Bodrum Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü'ne bağlı olarak faaliyete geçirildi. 16 dönüm üzerinde kurulu tesiste, kültür balıkçılığının geliştirilmesi için çalışmalar yapıldı, ilk kez levrek ve çipura üretildi. Balıkçılık sektörü ivme kazandı. Her yıl 'Su Kirliliği ve Çevre Etkileşimi ve Su Ürünleri Yetiştiriciliği Seminerleri' düzenlendi. Süngercilik, olta balıkçılığı alanında da çalışmalar yapan, denizlerdeki kirliliğe çare arayan, Ege ve Akdeniz'deki balıkçıların dünyadaki gelişimleri izlemesini sağlayan tesis, iki yıl önce, üzerinde kurulu olduğu orman arazisinin kira süresi dolunca, süre uzatılmadı, sessiz sedasız kapatıldı.
Bir ay önce kapısına kilit vurulan Bodrum merkezindeki Bodrum Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü'nün malzemeleri Antalya Beymelek'teki Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü'ne taşınırken, iki yıl önce kapatılan Güvercinlik Eğitim ve Üretim Merkezi'nin ise kaderine terk edildiği yeni fark edildi. Merkezdeki değerli malzemelerin, tesisten çıkarılıp ormanlık alana savrulduğu, çoğunun çalındığı anlaşıldı.
Bekçisi bile yok
Kapısı, penceresi açık olan, bekçisi bile bulunmayan tesisteki birçok bilimsel malzeme ve teknik donanım ise çürüdü.
Jandarma, çevre sakinlerinin şikâyeti üzerine tesise gelerek araştırma başlattı.
1987-2000 yılları arasında Bodrum Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü yapıp emekli olan Dr. Nezih Bilecik, tesisin halinin Türkiye'de bilime ve teknolojiye verilen önemin eksikliğini ortaya konduğunu düşünüyor. Bilecik bu duruma tepkili:
'İtalyanlara da ayıp oldu'
"Bu, İtalyan hükümetine karşı da büyük bir ayıp ve saygısızlıktır. O tesisi bugün 40-50 milyon YTL'ye kurmak mümkün değil. Yüzlerce bilim adamı yetiştiren, kültür balıkçılığı ve su ürünleri teknolojisinde Türkiye'nin bugün Avrupa pazarıyla rekabetinde önemli rol oynayan tesisin çürümeye terk edilmesi, kabul edilemez.
Dünyada buna benzer tesisler en az 30 yıl kullanılıyor, kalitesi yükseltiliyor. Bu sektörde 10 yıl gibi kısa bir sürede o malzemeleri sokağa atmak, anlaşılır gibi değil. Sorumluların hesap vermesi gerekir."
Özel sektör için kârlı değil
Denize sıfır arazisi Orman ve Çevre İl Müdürlüğü'ne ait tesisler, malzemeleriyle birlikte, 84 milyar lira yıllık kira bedeli karşılığı 10 yıllığına iki kez ihaleye çıkarılmış. Kuruluş amacı kâr getirmekten çok bilim adamı eğitimi olan tesise özel sektör ilgi göstermeyince ihaleler sonuçsuz kalmış Milas Orman İşletme Müdürü Bayram Ali Atik, "Su Ürünleri Enstitüsü yetkilileri iki yıl önce malzemeleri, 'Bunlar bize yaramaz' diyerek ormana teslim etti. Burayı terk edip gittiler. İki kez ihaleye çıkardık, kiracı çıkmadı. Üçüncü kez ihaleye çıkaracağız. Malzemelerin değerini bizim bilmemiz mümkün değil" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7378607378600

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.