'Trişinozis' kabusuna soruşturma

Urla Savcısı Gök, İzmir'de trişinozis kabusuna yol açan domuz etinin çıkış kaynağının belirlenmesi için geniş çaplı soruşturma başlattı.

İzmir'de yedikleri çiğ köfteden rahatsızlanan 40 kişiye 'Trişinozis' tanısının konulması üzerine soruşturma başlatan Urla Cumhuriyet Savcısı Murat Gök, İl Sağlık Müdürlüğü'nden gelen rapor çerçevesinde domuz etinin çıkış kaynağının belirlenmesi için İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerine talimat verdiğini ve geniş çaplı bir soruşturma başlattıklarını söyledi.
Savcı Gök, ilk etapta bir şikayet olmamasına rağmen gazetelerde yer alan haberler üzerine inceleme başlattıklarını, etlerin temin edildiği ileri sürülen market ve besicinin çiftliğinden numune alarak inceleme yaptırdığını belirtti. İfadelerine başvurulan market sahibi Muzaffer K. ve besicilik yapan Ahmet B.'nin önce serbest bırakıldığını anlatan Gök, İl Sağlık Müdürlüğü'nden gelen rapor üzerine bu kişilerle çiğ köfteyi piyasaya süren Nusret E.'nin gözaltına alınmasını talimatını verdiğini söyledi. Gök, şunları kaydetti:
"İl Sağlık Müdürlüğü'nden gelen raporlarda, domuz etinin kullanıldığı belirtilmiş. Bunun üzerine geniş çaplı bir soruşturma başlattık. Domuz etinin çıkış kaynağının belirlenmesi için İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerine talimat verdik. Soruşturmayı genişleterek, olayın kaynağını bulmaya, mağdurlara ulaşmaya çalışıyoruz."
Savcılığın talimatı üzerine, Nusret E. ve Muzaffer B'nin İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alındığı öğrenildi.

TAHLİL SONUÇLARI

İzmir İl Sağlık Müdürü Levent Kıdak, "Alınan kıyma numunelerinde sığır etine, at ve domuz eti karıştırıldığı, sucuk numunelerindeyse sığır etine domuz eti katıldığı sonucuna ulaşıldı" dedi.
Kıdak düzenlediği basın toplantısıyla, Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nce yapılan et ve kıyma tahlillerinin sonuçlarını açıkladı. 2004 yılının ilk 15 gününde 2 bin 275 müessesenin denetlendiğini belirten Kıdak, alınan kıyma numunelerinde sığır etine at ve domuz eti karıştırıldığı, sucuk numunelerindeyse sığır eti yanında domuz eti de bulunduğu sonucuna ulaşıldığını bildirdi. Kıdak, şu ana kadar İzmir'deki hastanelere trişinozis şüphesiyle 285 hastanın başvurduğunu kaydederek, bunlardan alınan kan ve kas biyopsi örneklerinin sonuçlarının, yurtiçi ve yurtdışı laboratuvarlarda değerlendirildiğini, bazı vakalarda kesin tanı konduğunu söyledi.