Troya vakfı kuruldu

Başta Troya olmak üzere tarihi eser kazısı ve korunmasını amaçlayan 'Çanakkale-Tübingen-Troia Vakfı' kuruldu. Prof. Korfmann hedefine ulaşmaktan mutlu.

İSTANBUL - Başta Troya olmak üzere, Çanakkale yöresindeki tarihi eserlerin ve arkeolojiyle ilgili konuların araştırılması, kazı ve bilimsel çalışmaların tespit edilerek maddi ve manevi açıdan desteklenmesi amacıyla, Çanakkale-Tübingen-Troia Vakfı resmen kuruldu. Vakfın kurulmasıyla birlikte Troya kazıları artık Türkiye'den finanse edilecek. 130 bin avro nakit parayla kurulan vakıf, Troya kazılarının yanı sıra Çanakkale bölgesinde araştırma yapacak araştırmacalara destek ve burs sağlayacak.
Almanya'nın İstanbul Başkonsolosluğu'nda önceki gün gerçekleştirilen vakıf mütevelli heyeti toplantısında, Troia Vakfı'nın kurulmasına ilişkin belge imzalandı. Mütevelli heyeti toplantısında, vakfın yönetim kurulu başkanlığına Prof. Dr. Manfred Osman Korfmann, yönetim kurulu üyeliklerine de Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğretim üyelerinden Ekin Kozal, Mustafa Sevim, Çanakkale Tusan Otel Müdürü Enver Sadık Yılmaz ve Simens Sanayi ve Ticaret AŞ Kurumsal İlteşim Direktörü Alp Halil Yörük getirildi.
'Önce müze olmalı'
Korfmann, imza töreninden sonra yaptığı konuşmada, Troya'nın ileri gitmesini istediklerini belirterek, "Bizden sonra gelecek olanları da düşünmek zorundayız. Bu vakıfla kazıların devamlılığını sağlayarak Troya'nın gelecek nesillere ulaştırılmasını amaçlıyoruz" dedi. Korfmann, bir gazetecinin, Troya hazinesinin büyük kısmının Rusya'da olduğunu belirterek, Moskova'daki eserler ile Berlin'deki Bergama Zeus Sunağı'nın geri getirilmesiyle ilgili sorusu üzerine, "Buluntuları yerinde görmek güzel. Türkiye'de olsa iyi olur. Ama yerin hazır olması gerek. İlk olarak bir müze olmalı. Ondan sonra böyle işler yapılmalı. Müze hazırlandıktan sonra belki ümit olabilir. Zeus Sunağı çok ağır bir konu. Berlin'de Türkiye için reklam da yapılıyor. Troia Vakfı, ilk olarak siyasi konuları değil, pratik konuları yerine getirecek" diye konuştu. Korfmann ayrıca, vakfın tek finansal kaynağının bağışlar olmadığını, Troya'daki hatıra eşya satışlarından da gelir elde etmek istediklerini açıkladı.
Vakıf mütevelli heyeti üyesi Prof. Dr. İlhan Kayan da Troya konusundaki çalışmalara destek vermek istediklerini kaydederek, "Vakfın kuruluş amacı, Troya'nın korunması, Troya'daki çalışmalara kaynak bulmak ve Troya'ya gelecek katkılara yönelik çalışma yapmak" dedi. Kayan, Troya'nın açık bir örenyeri olduğunu anımsatarak, "Buradaki kazıları sürdüremezsek, yeniden eski haline döner. Yani, yeniden üzeri toprakla örtülür. Alan zaten milli park ilan edildi ve bunun gereklerinin yerine getirilmesi lazım. Ayrıca, vakfın kuruluş amaçlarından birisi de uzun süredir gündemde olan müze projesinin gerçekleştirilmesidir" dedi.
Troya kazılarına beş yıl boyunca sponsorluk yapacak olan Siemens Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Zafer İncecik ise, "Troya'daki kültürel değerlerimizin gün ışığına çıkarılmasına destek olmak, bize büyük mutluluk veriyor. Anadolu ve Avrupa kültürlerini birleştiren en önemli merkezlerinden biri olan Troya, AB'ye giriş sürecinde, birleştirici bir kültür unsuru olarak ön plana çıkmalıdır" diye konuştu. Törenin ardından Korfmann, Troya'da 1988 yılından buyana kendi başkanlığında sürdükleri kazı çalışmaları hakkında konferans verdi.