TRT 1'deki hamilelik yorumuna ünlü isimler tepkili!

TRT 1'deki hamilelik yorumuna ünlü isimler tepkili!
TRT 1'deki hamilelik yorumuna ünlü isimler tepkili!
TRT 1'de hamilelik ile ilgili yaptığı açıklamalarla dikkatleri üzerine çeken tasavvuf düşünürü Ömer Tuğrul İnançer'in sözlerine akademi, medya ve siyaset camiasından tepkiler geldi.

TRT 1'deki iftar programına konuk olarak katılan tasavvuf düşünürü Ömer Tuğrul İnançer'in hamile kadınlar hakkında yaptığı yorumlar tartışma konusu olmaya devam ediyor. Hamilelerin sosyal hayatını kısıtlaması gerektiğini söyleyen İnançer'in hamile kadınların televizyon programlarına katılmasını ise ‘terbiyesizlik' olarak değerlendirdi. İnançer'in tartışma konusu olan o sözleri şöyleydi:

'BÖYLE KARINLA SOKAKTA GEZİLMEZ'

"Hamileliği davul çalarak ilan etmek bizim terbiyemize aykırıdır. Böyle karınla sokakta gezilmez. Her şeyden önce estetik değildir. 7-8 aydan sonra anne adayı biraz hava almak için beyinin otomobiline biner, biraz dolaşır. Sonra akşam üstü çıkarlar. Şimdi ise maşallah, kanatlısı kanatsızı televizyonlarda uçuşuyor. Ayıptır ayıp. Bunun adı realizm değildir. Bunun adı terbiyesizliktir.Hurriyet.com.tr'de yer alan habere göre, Ömer Tuğrul İnançer'in bu açıklamalarının ardından sanat, medya ve siyaset camiasından birçok ünlü isim de konuyla ilgili görüşlerini paylaştı. Hamile iken sokağa çıkmanın anne ve bebek sağlığı için zararlı olduğunu savunanlar olduğu gibi, dinde kadına tecirt olmadığını belirtip, İnançer'in düşüncelerine karşı çıkanların sayısının da az olmadığı görüldü.

İşte Ömer Tuğrul İnançer'in hamile kadınlar hakkında yaptığı açıklamaların ardından gelen ilk tepkiler:

DİNDE KADINA TECRİT YOK

Diyanet’tin Alo Fetva Hattından konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle:
"Kadın hastaneye gidecek, alış veriş yapacak. Hamile kadının dışarı çıkmaması söz konusu değil. Zaten dinde de kadına tecrit diye bir şey yok. Hamile kadına da tecrit yok. Aksine anne olmak ödüldür. Ancak, her kadın dikkat etmeli ama hamile kadın giyimine kuşamına daha çok dikkat etmeli. Göbeğini sırtını gösterecek kıyafetler giymemeli. Açıklamayı kim yaparsa yapsın biz dini Kuran-ı Kerim’den ve Hz. Peygamberimizin (S.A.V) hayatından öğreniriz."

TRT'de ilginç yorum: Hamile kadınlar sokakta gezmemeli


TRT : KONUĞUN KENDİSİNİ BAĞLAYAN SÖZLER

TRT yetkilileri ise, "Canlı yayın sırasında takdir edilir ki, konuğun ne söyleyeceğini bilemeyiz. Bu kurumu bağlayan bir görüş değildir. TRT’de 15 farklı TV kanalı, 18 farklı radyo ve günlük 670 program yayınlanıyor. Bu tür kazalar olabilir. Olumlu ya da olumsuzluklar sahibini bağlar" açıklamasını yaptılar.

ANNE VE BEBEK SAĞLIĞI İÇİN ZARARLI

Ankara Üniversitesi Kadın Doğum Uzmanı Murat Sönmezer ise hamile kadının sokağa çıkmamasının, hareket etmemesinin anne ve bebek sağlığı için çok sakıncalı olduğunu belirterek, "Yapılan açıklama ileri derecede bilimsel temelden uzak, işin ehli olmayan kişilerce yapılmış. Böyle açıklamalar dikkate alınmamalı" dedi.

SİYASİLER DE TEPKİ GÖSTERDİ

Ömer Tuğrul İnançer'in TRT'deki sözlerine siyasi isimlerden de tepki geldi. AK Partili Nimet Baş, " Hamile kadına sokağa çıkma demek, mantık dışıdır" derken MHP 'li Oktay Vural ise, "Başbakan, gelin ve damatla çocuk pazarlığı yapınca ayıp değil mi?" diye konuştu.

AK Parti İstanbul Milletvekili, eski Milli Eğitim ve Devlet Bakanı Nimet Baş da, İnançer'in sözlerine, "kadınlara, erkeklerin estetik algısına göre sınırlama getirilemez" diyerek tepki gösterdi.

İnançer'i tanıdığını, bu sözleriyle ne demek istediğini kendisinin açıklamasının uygun olacağını da kaydeden Baş, "ancak şunu söyleyebilirim; Hamile kadına sokağa çıkma demek, mantık dışıdır. Hamile kadın 6 ay, 7 ay, 9 ay, hamilelik süresi boyunca evde hapis mi kalacak? Bu sözlerin dini bir dayanağı yok. Gelenek, görenek, ananalerde de hamile kadın sokağa çıkmasın diye birşey yok. Dolayısıyla bu sözler sadece bir kişinin estetik algısıyla ilgili. Şahsen ben, kadınlara erkeklerin estetik algısına göre sınırlama getirilemeyeceğine inanıyorum" dedi.

Baş, hamileliğin "bir ceza gibi görülmesi" ve hamile kadının eve kapatılmasını" da çok sakıncalı gördüğünü vurguladı.

TOPRAK: "SÖYLEYECEK SÖZ BULAMIYORUM"

Şok sözlere bir tepki de CHP İstanbul Milletvekili Binnaz Toprak'tan geldi. Toprak, "söyleyecek söz bulamıyorum" diyerek tepki gösterdi.

Bir tasavvuf düşünürünün böyle konuşmasının "iyice vahim" olduğunu vurgulayan Toprak, "Kadına karşı ayrımcılığın, kadına karşı şiddetin kökeninde de bu bakışı. Bir tasavvuf düşünürünün böyle bir ifade kullanması ayrıca vahim" dedi.

VURAL: "PEKİ BAŞBAKAN'IN YAPTIĞI AYIP DEĞİL Mİ?"

MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural ise İnançer'e, "hamile sokağa çıkınca ayıpmış. Peki Başbakan Erdoğan 3 çocuk yapın, 5 çocuk yapın deyince ayıp değil mi? Başbakan, gelin ve damakla çocuk pazarlığı yapınca ayıp değil mi?" sözleriyle tepki gösterdi.

TRT'nin bu tip yayıncılık yapmasını da eleştiren MHP'li Vural, "TRT zaten MHP dışında herkesi ekrana çıkarıyor" ifadesini kullandı. Vural şöyle konuştu;  "TRT, Türkiye'nin radyo-televizyonu olmaktan çıktı. Milli olmaktan da çıktı. Bu milletin vergileriyle bu yayınları yapıyorlar. Kimleri ekrana çıkarıyorlar. Tek yanlı propaganda kurumu haline dönüştü."

İnançer'in hamile kadınlar konusundaki sözlerine de tepki gösteren Oktay Vural, "Neyin ayıp olduğu, neyin olmadığı hükmünü nasıl veriyor? 6 aylıkken ayıpmış, ne zaman ayıp olduğunu nasıl belirliyor? Kriteri nedir? Kanun mu çıkartacaklar hamile kadın ne zaman evden çıksın, ne zaman çıkmasın diye?" dedi.

Vural şöyle konuştu;
"Göz zevkini bozuyormuş. Kadına böyle bakıyor bunlar. Aklı fikri nerede. Hamilelik ilan edilmezmiş. Peki Başbakan kalkıp 3 çocuk pazarlığı yapınca ayıp olmuyor mu? Gelin ve damatla alenen çocuk pazarlığı yapması Başbakan'ın ayıp değil mi?"

SANAT CAMİASINDAN İLK TEPKİLER:

BERNA LAÇİN

Ben Ömer Tuğrul İnançer'ı Şeb-i Arus törenleri dolayısıyla yakından tanıyorum. Tasavvuf düşünürü olarak umarım canlı yayın kazası yapmıştır, başka bir şey demek istemiştir. Benim bu sözlere kalbim kırıldı. Kendimi en güzel bulduğum zamanlar hamilelik dönemiydi. Hiç saklanmayı düşünmedim. Ben karnımı gere gere gösterdim...

NİLGÜN BELGÜN

Ben buna ne diyeyim... Güleyim mi ağlayayım mı şaşırdım. Ne günlere kaldık. Çok doğal bir olay. Ben hamileliğim döneminde istediğim gibi giyindim, gezdim, canım ne isterse onu yaptım. Nerden nereye...

ÖZGE UZUN

Ömer Tuğrul İnançer'in sözlerini duyunca inanamadım, çok alındım, çok üzüldüm. Artık söyleyecek bir söz bulamıyorum. Hem din alimi hem de avukat birinin böyle düşünmesi çok üzücü... Ben doğuma kadar hep hayatın içindeydim, ekranda ve sokaktaydım. Doğuma neredeyse araba ile gidecektim.


  http://www.radikal.com.tr/1143362114336221

  YORUMLAR
  (21 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  tasavvuf düşünürü değil.. - emreufuk

  bu zatı muhterem tasavvuf düşünürü değildir. zaten bu uydurma bir kavramdır. söyledikleri örf ve ananelerini bilen ve yasayan bir kesim için dogrudur,özellikle islam adabına uygun sekilde yasamaya çalısanlar için. bu yaşama biçimini benimsemeyenleri zaten alakadar eden bir konu değildir,üzerlerine alınmalarına gerek yoktur :))..

  arabistanmı burası ? - peppe

  bende duyunca çok şaşırdım..yani acaba annesi hamileyken hiçmi dışarı çıkmamış.allahın yarattığı bebek hoca başka nerde taşınırki...doğurganlığı allah kadına vermiş..hamilelik kötü bişey değilki..yani biriniz 3 çocuk doğurun der.siz hamile dışarı çıkmasın der..çocuk ddoğurmak isteyen kadın nerde geçirecek hamileliğini..o zaman uçak bileti maraflar siz üstlenin tüm hamileleri başka ülkeye gönderin orda doğurup gelsinler..yada erkeklere yapay rahim takılsın onlar doğursun..yani aklıma başka çözüm gelmiyor.. :)

  Herkesin anlamasını beklemek doğru olmaz... - omerhaksoyler

  Milli-Manevi değerlerimzden bîhaber olan veya haberdar olupta onları algılayaman kişilerlerden Tuğrul Beyin anlaşılmasını beklemek doğru olmaz... Kısa ve öz misallerle arz etmek gerekirse; cemiyetimizde eskiden de bugün(?!) de ayıp olan kız-erkeğin ulu orta yerde sarılıp öpüşmeleri, kız ve erkeklerin haddinden fazla açık giyinmeleri, büyüklere olan hürmetin aşırı derecede azalması vs... Bu çok basit ve temel edeb ve adab-ı muaşeret kaidelerini algılayamayanların Tuğrul Beyin çok net ifade ettiği bu hususu algıyabilmeleri oldukça güç hatta belki imkansızdır...

  Ne var bunda? - J

  Amerika da medeniyetin beşiğinde her uç kız cocuğundan biri cinsel istismara maruz kalıyor. Kadını istismarı konusunda hassas bir milletiz çok şükür ve konu son tahlilde bunun ile alakalı. Fikrini söylemiş. Estetik bulmayabilir. Gayet normal. Ne var bunda? Düşüncesini ifade etmesini kim ne hakla yasaklayabilri. Öyle değil mı?

  "tasavvuf düşünürü" mü? - Er960

  TASAVVUF DÜŞÜNÜRÜ:1.Böyle bir tanım mı var?Bu haberi yazan arkadaşlar biraz Türkçe'ye ve literatüre bir danışarak yazsalar; 2.Tasavvufla iştigal eden bir alimin ağzından "terbiyesizlik" sıfatı çıkmayacağına göre , bu amcam tasavvufçu değildir;3.Düşünür hiç değildir ,"kuran ezberlemiş" maaşlı ezber öğreticisi diyebiliriz.

  TRT'nin harikaları - Pe@ce

  Halk TV'ye "böyle bir yayında küfür edilebileceğini tahmin edip önlem almalıydın" diye RTÜK acaba bu durumda TRT'ye de aynı şeyi mi sçyleyecek. TRT bir de "canlı yayın kazası" demiş; senin spikerin olacak Bekir Develi'nin "Allah razı olsun" diye onay vermesi, sonrasında da "kanatlısı kanatsızı var" sözümona esprisine kahkahayı basması da eminim ki talihsiz bir kazanın ürünüdür!

  her hamile bir hava her hava bir araba - yeşilyeşil

  keşke tasavvuf düşünürümüz biraz da başka kavramlar üzerinde düşünmeyi başarabilseymiş en azından AYIP gibi derinliği,ağırlığı olan bir kelimenin ne anlama geldiğini ve nerelerde,ne gibi durumlarda kullanıldığını öğrenirdi.önce toplumun çocuk yapma sayısına müdahale edilerek 3 ÇOCUK emri verildi.ardından aşamalarının müdahalelerine geçildi.AŞAMA 1: 3 çocuk yapacaksın.AŞAMA 2: karın hamileyken dışarı çıkarmayacaksın.AŞAMA 3: beyinin arabasına binip hava alacaksın. soruyorum sayın düşünür acaba beyimin arabası yoksa havamı sen mi alacaksın?yoksa bu kadar özel hayata müdahale ederken,beyinin arabasına bineceksin derken,her hamile olan eve sen araba mı tahsis edeceksin?sormadan geçemeyeceğim çocukların adını nasıl istersiniz,örneğin erkek olursa AYIP,kız olursa AYIBİYE sizce uygun mudur?-zaten benzin sudan ucuz,arabasız hava almaya çıkmayız-