TRT 6'nın yıldızı Rojin istifa etti

TRT 6'nın yıldızı Rojin istifa etti
TRT 6'nın yıldızı Rojin istifa etti
'Bana potansiyel suçlu muamelesi yapıldı'


TARIK IŞIK

ANKARA - Sanatçı Rojin, TRT'nin Kürtçe Kanalı TRT-6'da "Rojinname" adıyla yaptığı sabah programını ani bir kararla sona erdirdi. TRT yönetimini 'baskıcı' olmakla ve 'programın içini boşaltmakla' itham eden Rojin, kendisine "potansiyel suçlu" olarak bakıldığı için bu kararı verdiğini açıkladı.

Hükümetin, büyük umut bağladığı projelerden biri olan TRT-6, Ocak ayında yayın hayatına başlamıştı. Kürt müziğinin sevilen ismi Rojin, TRT-6'da 70'e yakın program yapmıştı. Ancak özellikle son 4-5 programda yaşadığı sorunlar TRT-6 ile yollarını ayırmasına neden oldu. Rojin, Roma İmparatoru Julius Sezar'ın ünlü "Veni-Vidi-Vici" (Geldim-Gördüm-Yendim) sözünü hatırlatan "Girdim-Gördüm-Çıktım" ifadesiyle TRT-6'ya rest çekerek gitti. Konu ile ilgili yazılı açıklama yapan Rojin şöyle dedi:

Programın içini boşalttılar

"TRT 6'da program yapma kararı benim için ne kadar zor olduysa bu kanalda yaşadıklarımdan sonra bırakma kararını vermek de o derece kolay oldu. Hiç bir sunucu, sanatçı iyi giden programını bırakmak istemez, çok önemli sebepleri olmazsa. Hiç bir televizyon da raytingi yüksek olan programını bitirmez. Programım sadece müzik ve eğlence programı olmadığı için ihtiyaçlarımızı doğru tespit ederek program içeriğini kendim oluşturdum. Müzik programı olsa işim çok daha kolay olacaktı. Program, ağırlıkla kadınlara yönelik olarak kitap tanıtmaktan, tekerlemeye, edebiyattan şiire, kadın sorunlarından hukuki sorunlara geniş bir yelpazede hazırladım. Ancak programın ve benim üzerimdeki baskılar, o kadar yoğunlaştı ki programın içini boşaltmaya, programın kendi kendini bitirmesine çalışılıyordu adeta.

Potansiyel suçlu

Bir sunucu düşünün ki konu ve konuktan habersiz programa girsin. Programcının yani benim, önerdiğim hiç bir konuk kabul edilmesin. Yayında söylediğim çok şey kesilsin, her şeyine müdahale edilsin. Programa potansiyel suç, bana da potansiyel suçlu muamelesi yapılsın.

Kantarın topuzu kaçtı

Tabii ki bu kanal Kürt sorununda tarihin sürecin getirdiği en önemli gelişmelerden adımlardan biri idi ve herşey birden olmayacaktı. Belli sınırlamalar olacağını tahmin etmek güç değildi. Ama kantarın topuzu kaçıp hiçe sayılmayı da kabul edemeyecektim. Hayatı cesaret imtihanlarıyla geçmiş bir sanatçı olarak, Türk ve Kürt halkının barış ve kardeşliği için canım pahasına bu kanalda program yapmayı kabul ettim. Yaşadığım zorlukları yakınlarım ve ben biliyoruz. Yine Kürt ve Türk halkının barış ve kardeşliği için bu aşamada susmayı tercih ediyorum. Bırakma sebebim asla ekonomik degildir. Asla tehdit ve yıldırmalardan değildir. Asla kapris değildir. Kendi özgür irademle verdiğim bir karardır. Özgür olmadığım yerde kimse beni tutamaz. Sanatçı kimliğim ve duruşumla uyuşmayan bir yerde olmak istemiyorum. Girdim... Gördüm... Çıktım..."

Yurdatapan ve Demirağ'a sansür

Radikal'in edindiği bilgiye göre Rojin ile TRT-6 arasında yaşanan gerginlik son 4-5 programda zirveye çıktı. Rojin, programına konuk olarak Şanar Yurdatapan'ı çağırdı. Ancak Yurtatapan, TRT-6 tarafından 'veto' edildi. Sanatçı Melike Demirağ'ı konuk ettiği programda ise, "Az sohbet, çok müzik" uyarısıyla karşılaştı. Rojinname'de en çok sevilen tekerleme bölümü için, "Tekerleme bulamadık" gerekçesi önüne konuldu.