TRT ayrıcalığı: 'Tütün ihlali' dışında RTÜK cezası ödemiyor

TRT ayrıcalığı: 'Tütün ihlali' dışında RTÜK cezası ödemiyor
TRT ayrıcalığı: 'Tütün ihlali' dışında RTÜK cezası ödemiyor
RTÜK televizyon kanallarına 11 yıl içerisinde toplam 76 milyon lira ceza verdi, ancak bu cezaların 12 milyon lirası tahsil edildi. TRT'nin ise ilginç bir ayrıcalığı dikkat çekiyor.

Radikal.com.tr – MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık’ın soru önergesi RTÜK’ün televizyon kanallarına verdiği para cezalarını tahsil edemediğini ortaya çıkardı. RTÜK’ün televizyon kanallarına 11 yıl içerisinde toplam 76 milyon lira ceza verdiği ifade edilerek, bu cezaların 12 milyon lirasının tahsil edildiği belirtildi. ATV 7 milyon liralık cezasını ödemezken, Kanal D ise 14 milyon liralık cezasının sadece 3 milyon lirasını ödedi.

MHP Kütahya Milletvekili Işık, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a RTÜK’ün 2002-2013 yılları arasında ulusal ve bölgesel televizyon kanallarına verilen para cezalarını ve tahsilat durumlarını sordu. Arınç’ın önergeye verdiği yanıt ise RTÜK’ün tahsilat konusunda yaşadığı sıkıntıyı gözler önüne serdi. Televizyon kanallarının kesilen cezaların bazılarına itiraz edip yargıya taşıdıkları belirtilen yanıtta, tahsilat işleminin dava sonuçlanana kadar durdurulduğu vurgulandı. RTÜK’ün televizyon kanallarına 11 yıl içerisinde toplam 76 milyon 130 bin 165 lira ceza verdiği ifade edilen cevapta, bu cezaların 12 milyon 151 bin 627 lirasının tahsil edildiği belirtildi.


ATV HİÇ CEZA ÖDEMEDİ

Arınç’ın soru önergesine verdiği cevaba göre ATV 2002 yılından beri kesilen 7 milyon 154 bin 908 liralık para cezasını bugüne kadar hiç ödemedi. Devlet televizyonu TRT ise 117 bin 962 liralık para cezasının sadece 84 bin 471 lirasını ödedi. 14 milyon 739 bin 198 lira ile en çok ceza kesilen Kanal D de bu cezanın 3 milyon 203 bin 513 lirasını ödedi. SHOW TV 12 milyon 168 bin 336 lira olan cezasının 369 bin 59 lirasını öderken, Flash TV 5 milyon 210 bin 240 liralık cezasının 209 bin 196 lirasını, Star TV 9 milyon 403 bin 124 liralık cezasının 3 milyon 86 bin 563 lirasını, NTV ise 1 milyon 198 bin 596 liralık cezasının 420 bin 485 lirasını ödedi.


10 KANAL HİÇBİR CEZASINI ÖDEMEDİ

Cevaba göre kesilen cezaları ödemeyen ATV’nin yanı sıra ulusal kanallardan Cine 5, STV, Işık TV, TV Net, yerel kanallardan ise Mesaj TV, Kanal A, Doğu TV, Selam TV ve Kadırga TV kesilen cezaların hiçbirini ödemedi.

TRT sadece sigara için ceza ödüyor


RTÜK yayın ilkesi ihlali hakkında ilgili kanun gereği TRT’ye verilen cezalarda TRT’ye uyarı yazısı gönderilirken, ilgili Bakanlığa ise yükümlülüğün yerine getirilmesi konusunda bilgilendirmede bulunuluyor. Bu tarz ihlallerde TRT ceza ödemiyor. TRT’nin para cezasını ödediği durum ise 4207 sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun’un ihlali halinde gerçekleşiyor. 


ANKARA


  http://www.radikal.com.tr/116530611653062

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  AKIL TUTULMASI - Equalizer001

  Radikal: ?Tütün ihlali' dışında RTÜK cezası ödenmiyor.? Duydugum en guzel haberlerden biri! Genclerimizin etrafinda yuzlerce sigara icen insan varken, ekranda sigara iciliyor diye flim yapicisina ceza kesmek kadar sacma bir durum olabilir mi? Turkiye demokrasi yasalari ile yonetilen bir ulke ise; vatandaslarina yasal olarak Dusunce ve Ifade ozgurlugu taninmissa; bu ozgurluk sadece dinsel konuda uygulaniyor, cinsel konuda uygulanmiyorsa; bu uygulamada buyuk bir ayirimcilik var demektir. Bu baglamda; ?Genclerimizin ahlak?ini bozuyor? bahanesi ile televizyonda kucak dansi gosterisine 1 MILLION TL ceza kesen RTUK, ya genclerimizin internet?de yuzlerce degisik kucak danslarini seyrettiklerinin farkinda degil, ya da akil tutulmasina ugramistir. Dahasi; Partisini kurarken Adaleti ilk siraya koyan Adalet ve Kalkinma Partisi Baskani R.T. Erdogan?nin RTUK?nun bu sacmaliklarina nasil bir son verecegini merak ediyorum. ?İyi olmak kolaydır, zor olan adil olmaktır.? _ VICTOR HUGO

  dilemma - ehli-keyf

  saçma konularda abartılı cezalar kesilmesini konu dışı bırakırsak. gariban vatandaşa, en ufak borcunda hemen yazı gönderen, e-haciz vb. yöntemler uygulayan devletin milyonlarla ifade edilen paraları, ulusal kanallardan alamaması çıkar ilişkilerinin göstergesidir.