TRT bütçesini elektrik çarptı

TRT Genel Müdürü Demiröz açıkladı: 2003 yılını 23 trilyon lira zararla kapatan kurumun bu yılki zararı 126 trilyon liraya çıktı. Açığın en önemli nedeni, elektrik katkı payının azalması.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - TRT Genel Müdürü Şenol Demiröz, TRT' nin 2003 yılında 23 trilyon lira zarar ettiğini, 2004 yılını da 126 trilyon lira zararla kapatacağını açıkladı. Bunun en önemli nedeninin elektrik faturalarından TRT'ye ödenen katkı payının yüzde 3.5'ten yüzde 2'ye indirilmesi olduğunu belirten Demiröz'e göre, 2004 yılında TRT'nin 63 trilyon lira finansman açığı olacak.
Bütçenin yarısı personele gidiyor
CHP milletvekili Emin Koç'un soru önergesi üzerine TRT'nin mali durumuyla ilgili bilgi veren Demiröz, kurumun zararının her geçen gün arttığına dikkat çekti. TRT Genel Müdürlüğü görevinin uzun süre vekâleten yönetildiğini anımsatan Demiröz, bu dönemde yatırım yapılamadığını, stokların tüketildiğini, program ve yayınlarda yeni projeler üretilememesi sonucunda reklam gelirlerinin de hızla azaldığını söyledi.
Personel fazlası bulunan TRT'nin yıllık bütçesinin yüzde 45-50'sinin personel masraflarından oluştuğunu belirten Demiröz, "TRT Yasası'ndaki hükümler dolayısıyla kurumun reorganizasyon ve norm kadroların belirlenerek hayata geçirilmesi işlemleri de yapılamadı. Bu konudaki çalışmalar sürmekte" dedi.
'İstikrarlı ve sabit bir gelir olmalı'
Pek çok ülkede olduğu gibi kamu yayıncılığının istikrarlı ve sabit bir gelir kaynağına sahip olması gerektiğini ifade eden Demiröz, bu konuda çeşitli alternatiflerin Hazine Müşteşarlığı ile DPT'ye sunulduğunu açıkladı.
TRT Genel Müdürü Şenol Demiröz, TRT'de sunucu kadrosunda eleman istihdam edilmediğini, spikerlerin aynı zamanda sunucu olarak da görev yaptıklarını kaydetti. Kurumda, sunucu ihtiyacının zaman zaman da dışarıdan giderildiğini belirten Demiröz, TRT spikerlerine aylık 2.5 milyar lira civarında maaş verildiğini söyledi.
Demiröz, konuşmasında, TRT'de yayımlanan programlar için ödenen ücretleri de açıkladı. Buna göre, bugüne kadar Türk filmleri için yaklaşık 3 trilyon lira ödendi. Kurum dışından ısmarlanan program ve dizilerin bölüm başına maliyetleri 50-100 milyar lira.