TRT ekranlarında Dersim belgeseli

TRT ekranlarında Dersim belgeseli
TRT ekranlarında Dersim belgeseli
İsmail Beşikçi'den Ayşe Hür'e pek çok tarihçinin görüşleriyle Dersim Katliamı'nı ele alan 'Dersim 1938... Koça Dawî (Son Göç)' belgeseli, yarın TRT 6'da ekrana geliyor

Günümüz siyasetinde sıkça tartışılan ‘Dersim Katliamı’nı ele alan ‘Dersim 1938… Koça Dawî’ (Son Göç ) belgeseli, yarın akşam 22.45’te TRT 6’da ekrana gelecek.
Muhsin Kızılkaya, Abidin Parıltı ve Firat Cewerî tarafından hazırlanan ve yapımcılığını MAF Prodüksiyon’un üstlendiği belgeselde, Dersim 38’e gelinceye kadar tarihsel süreç içinde Dersim’in geçirdiği evreler anlatılıyor.
İsmail Beşikçi’den Ayşe Hür’e, Murad Ciwan’dan Cemil Koçak’a pek çok tarihçinin görüşleriyle desteklenen belgeselin müzikleri ise Kalan Müzik’e ait. Belgesel ile ilgili konuştuğumuz Abidin Parıltı projenin fikrinin bir buçuk sene önce siyasette Dersim meselesinin sıkça konuşulduğu dönemde doğduğunu söylüyor.

Görsel boşluk dolduruldu
“Araştırmaya kalktığınızda Dersim’le ilgili görsel bir malzeme bulunmadığını fark ettik” diyen Parıltı, bu konudaki bir boşluğu doldurmak için yola çıkmış. Belgeseli bir devlet kanalında yayımlamanın kendileri için ayrı bir önemi olduğunu anlatan Parıltı, “1930’larda devlet eliyle işlenmiş bir günahı şimdi devletin kanalında gözler önüne seriyoruz” diyor.
Kanal yetkililerinin hiçbir yönlendirmede bulunmadıklarına, destekçi ve pozitif davrandıklarına değinen Parıltı, Dersim’e uzanan süreci bütün ayrıntılarıyla işleyen bir belgesel olduğunun üzerinde durdu. Bölgede 20’yi aşkın tanıkla konuştuklarını ve çeşitli kaynaklarda bulunabilecek pek çok belgeyi kapsamlı bir araştırma ile toparladıklarını anlatan Parıltı belgeselde konuşan tarihçilerin çok geniş bir yelpazeden olmasına dikkat ettiklerini vurguladı.