TRT Gezi'ye faturayı kesti: 2 kişi kovuldu

TRT Gezi'ye faturayı kesti: 2 kişi kovuldu
TRT Gezi'ye faturayı kesti: 2 kişi kovuldu
TRT, Gezi eylemleriyle ilgili tweet atan personeline cezayı kesti. 15 kişi hakkında başlatılan ve TRT tarafından da doğrulanan soruşturmaların neticesinde 2 kişi kovuldu, 1 kişi ise para cezasına çarptırıldı.
Haber: MEHMET BİLBER / Arşivi

ANKARA - Gezi eylemleriyle ilgili tweet atarak, eylemleri yönlendirdikleri ve Başbakan’a hakaret ettikleri iddiasıyla haklarında soruşturma açılan sözleşmeli TRT personelinin akıbeti belli oldu. Kurum müfettişlerinin soruşturmayı tamamlamasının ardından bir personel hakkında Gezi eylemlerinde sosyal medyadan yaptığı paylaşımları gerekçe göstererek, “Sokak gösterilerinde yönlendirmede” bulunduğu sonucuna varıldı. Sözleşmeli personel sözleşmesinin eki disiplin yönetmeliğindeki, “İdeolojik ve siyasi amaçlarla... kamu hizmetinin yürütülmesini engelleme... bunların tahrike teşvik etmek veya yardımda bulunmak” hükümü dayanak gösterilerek bu personel hakkında sözleşmenin feshine karar verildi. Bir başka personel hakkında ise yine sosyal medyadaki bir paylaşım gerekçe gösterilerek, “Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ’a yönelik tahkir ve tezyif edici mahiyette bir davranışta bulunmak suretiyle ülke yönemini hedef alan paylaşıma ilişkin olarak” aynı disiplin yönetmeliğinin 3. maddesine göre sözleşmenin feshi kararı verildi.

MAAŞLAR GERİ ALINDI
Bayram tatilinin hemen ardından verilen fesih kararının ardında işten çıkarılan personele, bayramdan önce yatırılan maaşları da geri ödettirildi. Öte yandan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın açıkladığı TRT sözleşmeli personelinin kadroya geçişiyle ilgili son tarih olan 2 Kasım’dan önce cezalar kesilmiş oldu. Konuyla ilgili Haber -Sen Merkez Yönetim Kurulu, personele açılan soruşturmada gerekçe gösterilen disiplin hükümlerinin üç noktayla kısaltılarak içeriğinin değiştirildiğini, kurum içi faaliyetleri ifade eden bu hükümlerin kişilerin kurum dışındaki özel hayatlarına da uyarlandığını belirtti.

'İKTİDARIN YAYIN ORGANI OLDU'

Haber-Sen, işten çıkarılan personelin sosyal ağlardaki paylaşımlarıyla “yasa dışı sokak gösterilerinde yönlendirmelerde bulunduğu” suçlamasının hukuki dayanaktan yoksun olduğunu belirterek, “TRT yönetimi burada hem polis, hem savcı, hem de hakim rolüne girerek kişilerin sosyal hesaplarını kanunsuz bir şekilde incelemeye almış, bununla ilgili suçlamalarda bulunarak soruşturma başlatmış ve cezayı kesmiştir. Burada hem kişisel verilerin korunması ilkesinin hem de ifade özgürlüğünün ihlal edildiği açıktır. Böylesine hukuksuz bir şekilde işlerine son verilen çalışma arkadaşlarımıza sonuna kadar sahip çıkacağız” dedi. Haber-Sen, TRT’nin kamu hizmeti yayıncılığı yapması gerektiği halde son sekiz yıldır adeta hükümetin yayın organına dönüştüğünün altını çizerek, “TRT yönetimini sadece bir siyasi partinin görüşlerine göre değil, tüm kamuoyunun ihtiyacı olan haber alma hakkını gözeterek yayın yapmaya ve hukuka uygun davranmaya davet ediyoruz” dedi.

'HUKUKA UYGUN DAVRANIN'

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi ise soruşturma esnasında TRT Genel Müdürü’nü telefonla arayarak sosyal medyadaki paylaşımları nedeniyle personel hakkında soruşturma yapılamayacağını, bunun kişilerin özgürlük alanına girdiğini söylediğini belirtti. Hamzaçebi, “Herkes özel yaşamında görüşlerini istediği gibi söyleyebilir. Sayın Genel Müdür de görüşlerime katıldığını belirtmişti. Eğer ifade özgürlüklerini kullandıkları için böyle bir ceza verildiyse Sayın Genel Müdür’ü hukuka uygun davranmaya davet ediyorum” diye konuştu.

Genel Müdürlük soruşturmaları savunmuştu


TRT Genel Müdürlüğü, Gezi eylemleriyle ilgili Twitter’dan paylaşım yapan personele soruşturma açılmasıyla ilgili olarak yazılı açıklama yapmış, “TRT, fikrini açıklayanı değil fikri açıklama adı altında suç işleyen 15 personeline soruşturma açmıştır. Kamu çalışanının kanuni sorumlulukları vardır. Yayın yoluyla hakaret, provokasyon, şiddete özendirme yapamaz. Milletin vergisiyle maaş alanların kamu kurallarına karşı ayrıca sorumlulukları bulunmaktadır” demişti.


  http://www.radikal.com.tr/116084111608415

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Gezi'de kanımızla canımızla direnmemiz hiç bir şeyi değiştiremedi mi? - huberhirsch

  Ülkeye olan inancım, sevgim nüksetmişti direniş sırasında ama direnişin ardından her geçen gün sönüyor bu umudum. Hiç bir şeyi değiştiremedik mi sahiden, boşa mıydı her şey?

  Gezi.... - akropol

  Turkiye'de AKP ve Erdogan'in GEZI SOYKIRIMI yasaniyor. Eger bir gun o iskenceci generaller ve Turkiye'nin ilk Nazi fasist lideri Dogu Perincek hapisten cikip iktidara gelip Islamci AKP'li ve cemaat soykirimi yaparsa ne yapacagiz????( Olmaz olmaz deme. Cemaat ( Mormon destekli ) nasil gelisti ve yayildi ve sana destek verdi? Gulen kimdir? Neden sayin ve aziz Fettullah Gulen Suudi Arabistan, Libya, Tunus, Cezayir, Somali, Misir, Malezya, ( Afganistan demiyorum zira aninda kellesi gider)gibi ekonomik, iliman ve ABD gudumlu ulkelerde yasamiyorda bizzat ABD'de yasiyor kacak olarak???? Ocalan'da, Mandela gibi ABD destekli degilmi? Apathayt gibi acayip guclu bir IRKCI iktidar neden Mandelayi infaz etmeyipte hapiste besledi ( Asmayalimda besleyelimmi? 12 Eylul, Netekim.)? Senin hukumetin neden Ocalan'la gorusup gorus aliyor?Hakan fidan filan!!! Sizin Kurt halkinin tarihsel bagimsizlik ve Turkiye halklarinin demokrasi gereksinimine iyi bir DEMOKRAT olarak yanit vermek ihtiyacinizdanmi??? Yoksa ABD'ye iktidar olma bedeli odeme zorunlulugundanmi????? Dolayisiyla Misir'da bir gunde 50 yillik kardesleriniz Musluman kardesleri hukumet yapip iktidar yapmadan ( Paris'e gidip Eyfel'i gormeden geri getirmek gibi) bir yil icinde hukumetden indiren ABD, seni ki gerekcelerin,en masum deyisle hatalarin yuzunden hukumetten edemezmi?? Onun icin olmaz olmaz demede aklini basina devsir. Eger istersen sana acik kimligimide bildiririm!!!!

  Acik acik yandaslik - ohabey

  Yandasligin bile bir seviyesi olmali. TRT'nin butcesini Ak Parti butcesinden keselim.

  koca kurum vergilerimizle ayakta duruyor ve besleniyor - demlicay2011

  sonra efelik taslıyor bu ne biçim bir riyakarlıktır böyle. kullandığı tüm teknoloji yabancının utancından yerin dibine girmesi gerekirken patonluk taslıyorlar alman malı muhtaçı kurum. alman olmasa açsın aç. mikrofon bulamassın. bırak tv yi.

  peki ya TRT'nin yayın yönetmenleri? - bırıncı

  Peki ya TRT'nin yayın yönetmenlerine ne yapılacak? Onlar sürekli olarak ideolojik yayın yapıp AKP'yi övüyorlar, TRT'yi adeta AKP yayın organı gibi çalıştırıyorlar... Bu mantıkla bakılırsa, TRT'nin tümü AKP'li yayın yönetmenlerinin de kovulması gerekmez mi?