TRT hakkında suç duyurusu

CHP İzmir Milletvekili Enver Öktem, TRT-2'de yayımlanan 'Düşünce İklimi' adlı program hakkında, İslami propaganda yapıldığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

ANKARA - CHP İzmir Milletvekili Enver Öktem, TRT-2'de yayımlanan 'Düşünce İklimi' adlı program hakkında, İslami propaganda yapıldığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.
Öktem dün, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na verdiği suç duyurusu dilekçesinde, 20 Ekim 2005'te yayımlanan 'Düşünce İklimi'nde, program sunucusu Prof. Dr. Mim Kemal Öke ile Prof. Dr. Hayrettin Karaman arasındaki diyalogda, Türkiye Radyo ve Televizyon Kanunu ile Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkındaki Kanun'a aykırılık oluşturan beyanlar olduğunu iddia etti. Başsavcılıktan, Öke ve Karaman ile TRT Genel Müdürlüğü yetkililerinin cezalandırılmasını talep eden Öktem, dilekçesinde, Öke ile Karaman arasındaki diyaloğun deşifresine de yer verdi. Bu diyaloglardan bazıları şöyle:
Karaman: "Kimliğimizin en önemli unsuru İslam'dır. Onu terk ederek ondan çıkarak kendimiz olamayız."
Öke: "Bu, ibadetin ötesinde bir kültürel hüviyet ve ayniyet meselesidir."
Karaman: "Bizim hayatımız sadece hukuktan ibaret değildir di mi efendim?"
M.K.Öke: "Doğrudur..."
H. Karaman: "Şimdi, bir cemiyet düşünün orda insan ve nizam bölünmüş olsun ve insana desinler ki, 'Sen sadece iman ve ibadet olarak Müslüman olacaksın, onun dışındaki alanları biz İslam'ı nazarı itibara almadan düzenleyeceğiz.' Böyle denildiği zaman bir bölünme ortaya çıkıyor. Tutuyorsunuz bir başka kanunda mesela, aile hukukunda, bir nafaka düzeni getiriyorsunuz, olmuyor, onun için de kadınlar ekonomik özgürlük peşine düşüyor."


    http://www.radikal.com.tr/7635067635060

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.