TRT için üç aday belirlendi

Radyo-Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), TRT Genel Müdürlüğü için, görev süresi bugün dolacak olan Yücel Yener'i, genel müdür adayı olarak yeniden seçti.

ANKARA - Radyo-Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), TRT Genel Müdürlüğü için, görev süresi bugün dolacak olan Yücel Yener'i, genel müdür adayı olarak yeniden seçti. RTÜK dünkü toplantılarında Yener'in yanı sıra Adem Gürses ve Sacettin Gürbüz'ü aday olarak belirledi. RTÜK, yasa uyarınca 52 aday adayı arasından dün seçim yaparak üç aday belirledi. RTÜK üyeleri yasal olarak hakları bulunmasına karşın yeni aday adayı göstermediler ve seçim işlemi bizzat başvuran 52 aday adayı arasından yapıldı.
RTÜK'ün sabahki oturumunda Yener zorlanmadan birinci turda 6 oy barajına ulaşarak ilk aday oldu. BRT Genel Müdürü Adem Gürses de üçüncü turda 6 oya ulaşarak aday olma hakkını kazandı. Öğleden sonraki ikinci oturumda ise üçüncü aday olarak halen TRT'de baş uzmanlık görevinde bulunan Sacettin Gürbüz seçildi. Gürbüz 5 oy alarak aday gösterilmeye hak kazandı.
RTÜK'ün seçtiği adaylar Başbakanlık'a iletildi. Bakanlar Kurulu adaylardan birini TRT Genel Müdürü olarak belirleyecek ve kararnameyi Cumhurbaşkanı'nın onayına sunacak.